HomeKulturaSpotkania wielkanocne w Oddziałach ZPB na Ziemi Mińskiej

Spotkania wielkanocne w Oddziałach ZPB na Ziemi Mińskiej

Uroczyste przyjęcie z okazji Świąt Wielkanocnych zorganizował 8 kwietnia Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mińsku. Dzień wcześniej, 7 kwietnia, na spotkaniu z okazji Wielkiej Nocy bawili się działacze Oddziału ZPB w Borysowie.

Zwycięski rysunek wielkanocny w konkursie przeprowadzonym w Domu Polskim w Borysowie

Mińsk

Zaproszenie prezes Oddziału ZPB w Mińsku Heleny Marczukiewicz przyjęli licznie przybyli na uroczystość goście: kierujący Ambasadą RP w Mińsku chargé d’affaires a.i., radca Michał Chabros, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP, radca Marek Pędzich, rzecznik Ambasady RP, radca Marcin Wojciechowski, konsul RP Izabela Choińska, a także wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk oraz prezesi oddziałów ZPB w Iwieńcu i Fanipolu – Teresa Sobol i Tamara Naumienko.

Kwartet smyczkowy „Anima”

Spotkanie zainaugurowało wykonanie przez kwartet smyczkowy „Anima” Hejnału Świątecznego autorstwa polsko-białoruskiego kompozytora, pedagoga i działacza muzycznego Igora Jankowskiego.

Jako pierwsza przemówiła do zgromadzonych, składając życzenia świąteczne, gospodyni spotkania Helena Marczukiewicz.

Gości spotkania wielkanocnego wita Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku i wiceprezes ZPB

Po niej przemówił radca Michał Chabros. „Święta Wielkiej Nocy zawsze dają nadzieję, radość i siły żebyśmy mogli realizować nasze pomysły. W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale nie tylko. Na ten rok przypada także okrągła rocznica powstania ZPB” – mówił dyplomata, podkreślając, iż z uwagi na wskazane okoliczności rok 2018 można traktować jako rok podsumowania. Kierownik Ambasady RP w Mińsku zapewnił też zgromadzonych, że mogą oni liczyć na owocną współpracę z polskim przedstawicielstwem dyplomatycznym na Białorusi.

Przemawia chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Mińsku, radca Michał Chabros

Ciepłymi słowami przywitał zgromadzonych także radca Marek Pędzich, dziękując przy okazji Polakom Mińska za przygotowanie świątecznego spotkania.

Za zaproszenie na uroczystość dziękuje gospodarzom radca Marek Pędzich

Po przemówieniach uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do wysłuchania koncertu, który poprowadziła działaczka Oddziału ZPB w Mińsku, nauczycielka języka polskiego Ludmiła Burlewicz.

Na program koncertu złożyły się występy zarówno artystów i zespołów, działających przy miejscowym oddziale ZPB, jak i znanych przedstawicieli sceny białoruskiej.

Gra Sergiusz Antonow

Olga Guczek i zespół „Czarna Perła”

Śpiewa Tatiana Gażewska

Zespół Ireny Szostak

Grają Uładzimir Tkaczenka i Aleksander Muraszko

Wystąpili m.in.: Sergiusz Antonow i Ludmiła Szabucka, zespół Ireny Szostak i zespół „Czarna Perła” (kier. Walery Szymczak). W wykonaniu Olgi Guczek, Tatiany Gażewskiej, Andrzeja Jakuszewa, Pawła Szauczuka, Aleksandra Tichomirowa oraz Rusłana Skripko w koncercie zabrzmiały m.in. piosenki z repertuaru Anny German. Kilka kompozycji instrumentalnych wykonali dla publiczności zasłużony artysta Białorusi Uładzimir Tkaczenka (w przeszłości uczestnik legendarnego białoruskiego zespołu „Piesniary”) i laureat międzynarodowych konkursów gitarowych Aleksander Muraszko. Zakończyło koncert wspólne z publicznością wykonanie przez Olgę Guczek piosenki „Polsko moja” pod akompaniament autorki Heleny Abramowicz.

Zdjęcie pamiątkowe artystów i gości spotkania w Mińsku

Borysów

Spotkanie wielkanocne członków Oddziału ZPB w Borysowie odbyło się 7 kwietnia w miejscowym Domu Polskim.

Dzieci, uczące się języka polskiego w Domu Polskim w Borysowie

Świąteczny program artystyczny dla gości spotkania przygotowała miejscowa polska młodzież i dzieci.

Na przedstawioną przez młodych borysowian inscenizację słowno-muzyczną złożyły się wiersze i piosenki, przypominające o Święcie Zmartwychwstania Pańskiego.

Dzieci wykonują kompozycję słowno-muzyczną

Młodzież przypomniała zgromadzonym tradycje i obyczaje polskie, związane ze Świętem Wielkiej Nocy, a najmłodsi zaprezentowali inscenizację obchodów Święta Wielkiej Nocy w polskiej rodzinie.

Inscenizacja obchodów Świeta Wielkiej Nocy w polskiej rodzinie

Uczestnicy spotkania wielkanocnego w Domu Polskim w Borysowie mieli także okazję podziwiać wystawę dziecięcych rysunków, biorących udział w przeprowadzonym w Domu Polskim konkursie rysunków na temat Wielkiej Nocy.

Wystawa dziecięcych rysunków wielkanocnych

Gościem honorowym spotkania wielkanocnego w Domu Polskim w Borysewie była konsul RP z Mińska Izabela Choińska. Dyplomatka, dziękując młodym artystom za dostarczone przeżycia duchowe i estetyczne, wręczyła im drobne upominki.

Konsul Izabela Choińska dziękuje dzieciom za świetny występ

Po części artystycznej spotkania wszyscy jego uczestnicy zasiedli przy świątecznym stole, przy którym dziatwa częstowała się słodyczami, a dorośli wymieniali się wrażeniami o koncercie i rozmawiali na inne, nurtujące ich tematy.

Słodycze z wielkanocnego stołu

Dzieci polskie w Borysowie z upominkami od Ambasady RP w Mińsku, otrzymanymi z rąk konsul RP Izabeli Choińskiej

Oddział ZPB i Dom Polski w Borysowie prowadzą bardzo prężną działalność oświatowo-wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Prawie sto dzieci uczy się tutaj języka polskiego, odbywają się zajęcia i spotkania harcerskie, działa kilka zespołów artystycznych, wśród których perełką jest zespół wokalny „Wszystko w porządku” – zwycięzca ubiegłorocznej XIX edycji Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy”.

Aleksandra Prokopczyk z Mińska i Ałła Niciejewska z Borysowa, zdjęcia Tarasa Abramienki i Ałły Niciejewskiej

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content