HomeHistoriaTonie krypta Radziwiłłów w Nieświeżu (Reportaż TV Belsat)

Tonie krypta Radziwiłłów w Nieświeżu (Reportaż TV Belsat)

Zabytek światowego dziedzictwa UNESCO, jeden z największych grobowców Europy w Nieświeżu zalewa woda pierwszy raz od ponad wieku. Czy winna jest źle wykonana izolacja?

Mimo wysokiej gorączki, ksiądz w kaloszach wybiera wodę z rodowego grobowca Radziwiłłów w Nieświeżu. Wody przybywa, ściany barokowego kościoła Bożego Ciała nasiąkają. W krypcie stoi ponad 70 sarkofagów książąt Radziwiłłów.

W grobowcu zamontowano pompy – trzeba je włączać co dwie godziny

Wody przybywa bardzo szybko. Parafianie zorganizowali dyżury i na zmianę przychodzą wybierać wodę.

Ostatnie podtopienie krypty miało miejsce w 1905 roku, ale wtedy zalało całe miasto, woda wpływała przez okna. Teraz podchodzi z dołu.

– To nie są wody roztopowe, bo pierwszy raz pojawiły się 7 marca, w środę tydzień temu, na dworze było minus 5. Nie było odwilży – uważa proboszcz parafii Bożego Ciała w Nieświeżu Piotr Szarko.

W kościele od 5 lat trwają prace restauracyjne

Podczas nich doszło do wielu nieprawidłowości. Głównym wykonawcą jest państwowa Biełrestauracyja. Decyzją rady naukowo-metodologicznej przeprowadzono hydroizolację fundamentów i krypt za pomocą tworzywa sztucznego. W ten sposób powstała ochronna powłoka, która powinna nie przepuszczać wód gruntowych. Ta skomplikowana technika zakłada montaż kruchych płyt plastikowych na głębokości od pięciu do dziewięciu metrów. Dokładna przyczyna podtopienia jest do tej pory nieznana, ma ją zbadać komisja ekspertów.

– Gdy to zrobili… obłożyli kościół tym korkiem, woda zaczęła podchodzić. Teraz zatapia kryptę. Trzeba odpompowywać, bo wody jest dużo. Ale można to poprawić, naukowcy będą nad tym pracować – mówi parafianin Leanid Jacuk.

Świątynia jest wpisana na listę UNESCO

Oznacza to szczególną opieką państwa. Ale też odbiera parafianom możliwość prowadzenia prac ratunkowych. Władze rejonu od samego początku obiecują, że państwowi specjaliści wkrótce pojawią się w obiekcie.

– Do tej pory w rejonowym komitecie wykonawczym mówią: „robimy co możemy proszę księdza, nie przeżywajcie, nie martwcie się, módlcie, a my wszystko zrobimy”. Ale póki co wszystko robimy sami, odpompowujemy wodę i czekamy, aż podejmą jakąś decyzję – skarży się ksiądz Piotr.

Krypta Radziwiłłów jest trzecim pod względem ilości pochówków grobowcem rodowym w Europie. Większe są tylko krypty dynastii Habsburgów i Radziwiłłów. Pierwsze sarkofagi trafiły tu w 1616 roku. Komuniści zniszczyli kilka pochówków po śmierci Lenina – poszukiwali tajemnicy balsamowania zwłok, którą z Egiptu miał przywieźć fundator świątyni Mikołaj Krzysztof Radziwiłł zwany Sierotką.

REPORTAŻ TV BELSAT

https://youtu.be/VxEB54WPJ94

Znadniemna.pl za belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content