HomeReligiaRosja była przeciw wizycie papieża? Mińskie media: Franciszek będzie 30 kilometrów od Białorusi

Rosja była przeciw wizycie papieża? Mińskie media: Franciszek będzie 30 kilometrów od Białorusi

Białoruskie media komentują zapowiedź wizyty jesienią papieża Franciszka w krajach nadbałtyckich. Ojciec Święty swoją pielgrzymkę rozpocznie 22 września, a zakończy 3 dni później odwiedzając: Litwę, Łotwę i Estonię.

Fot.: episkopat.pl/Marcin Mazur

Portal internetowy gazety „Nasza Niwa” zwraca uwagę, że papież Franciszek będzie w Wilnie, które jest położone zaledwie 30 kilometrów od białoruskiej granicy. Niezależne media zauważają również, że w 1993 roku papież Jan Paweł II odwiedzał poradzieckie republiki nadbałtyckie.

Tymczasem papież dotychczas ani razu nie odwiedził Białorusi.

Miejscowi katolicy modlą się o to już od lat. Jest też zaproszenie od białoruskich władz skierowane do Watykanu.

Walery Kalinowski, dziennikarz rozgłośni „Radio Swaboda” uważa, że współpracownicy papieża organizując jego wizyty muszą brać pod uwagę wiele czynników. – Aleksander Łukaszenko zapraszał papieża, ale nie tylko on decyduje w sprawie wizyty na Białorusi. Niezbędne są tutaj uzgodnienia z moskiewskim patriarchą prawosławnym. A on najwidoczniej dotychczas jest przeciwny takiej wizycie – powiedział Walery Kalinowski.

Również białoruski niezależny analityk Roman Jakowlewski sugerował wcześniej w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl, że Moskwa najpewniej nie pozwoli na wizytę papieża na Białorusi.

Na prawie 10-milionowej i w większości prawosławnej Białorusi katolicy stanowią około 15 procent społeczeństwa.

Papież w krajach bałtyckich

Papież Franciszek jesienią odwiedzi kraje bałtyckie – potwierdził dziś dyrektor Biura Prasowego Stolicy Świętej Greg Burke.

W komunikacie czytamy, że papież przyjął zaproszenie głów państw i episkopatów Litwy, Łotwy i Estonii. Pielgrzymka rozpocznie się 22 września, a zakończy trzy dni później. Franciszek odwiedzi Wilno i Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę na Łotwie, oraz Tallin w Estonii.

Wizyta przypada w 100-lecie odzyskania przez te kraje niepodległości. Litwa obchodzi rownież 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Trockiej – patronki tego kraju.

Na Litwie katolicy stanowią blisko 80 procent populacji. Na Łotwie jedna trzecia mieszkańców to luteranie, katolikiem jest co czwarty mieszkaniec. W Estonii jest zaledwie 5 tysięcy katolików. Resztę stanowią protestanci różnych wyznań.

Znadniemna.pl za IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content