HomeOświata„Radio Rejtanówka” nadało audycję ze studniówki w Baranowiczach

„Radio Rejtanówka” nadało audycję ze studniówki w Baranowiczach

Dwugodzinny program artystyczny, zaaranżowany jako audycja radiowa, zawierająca łączenia z Krakowem, Warszawą i Wrocławiem – miastami, do których wybierają się na studia tegoroczni maturzyści Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, zobaczyli 3 lutego goście, zaproszeni na szkolną studniówkę.

Na święto maturzystów, zaczynających odliczanie stu dni do egzaminów maturalnych, przybyli liczni goście, wśród których znaleźli się: charge d’affaires a.i. Ambasady RP w Mińsku, radca Michał Chabros z małżonką, konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, który przybył w asyście konsula Jerzego Grymanowskiego, odpowiadającego w brzeskiej placówce konsularnej za kontakty z Polakami. Obecna była na szkolnym święcie także delegacja Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys oraz delegacja Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach na czele z wiceprezesem Jackiem Grabińskim. Na studniówkę przybył także kapelan szkolnej młodzieży ks. Paweł Rudźman.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem w wykonaniu maturzystów, którzy w drugiej odsłonie tańca zaprosili do niego gości szkolnego święta, zajmujących cały pierwszy rząd w szkolnej auli, przeznaczonej dla publiczności.

Po polonezie rozpoczęła się „audycja” w rozgłośni „Radio Rejtanówka ”, nawiązująca nazwą do imienia patrona szkoły i symbolizująca, jak informowały materiały promocyjne radia, rocznik, który przekroczył progi Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach w 2007 roku.

Na zawartość przedstawionej publiczności „audycji” złożył się niezwykle bogaty i urozmaicony gatunkowo program artystyczny – z tańcami, etiudami taneczno-gimnastycznymi, elementami inscenizacji aktorskiej, grą na instrumentach muzycznych i, oczywiście, śpiewu zarówno solowego, jak i zespołowego w wykonaniu maturzystów i ich rodziców.

Maturzyści ujawnili przed publicznością najzabawniejsze i najbardziej kuriozalne fragmenty swoich szkolnych wypracowań, pokazali zdjęcia ze szkolnych imprez oraz podróży po Białorusi i Polsce.

Nie zabrakło podczas koncertu występów wzruszających, m.in. piosenki, zaśpiewanej z dedykacją dla matek tegorocznych maturzystów. Ich rodzice odwdzięczyli się z kolei wykonaniem napisanej specjalnie na studniówkę piosenki, w której prosili swoje dzieci, aby nie lękali się przed realizowaniem marzeń i wiedzieli, że w osobach rodziców mają wiernych przyjaciół, którzy przyjdą z pomocą w każdej skomplikowanej sytuacji życiowej.

Po zakończeniu świątecznej „audycji” w „Radiu Rejtanówka” głos zabrali goście studniówki. Charge d’affaires a.i. Ambasady RP w Mińsku, radca Michał Chabros, dziękując maturzystom za wspaniałe występy sięgnął po slang młodzieżowy i podsumował to, co zobaczył, wyrazem SZACUN! Dyplomata zapewnił uczniów i nauczycieli Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana, że w przyszłości, podobnie jak w latach poprzednich, dyplomacja polska będzie wspierała placówkę edukacyjną w Baranowiczach, gdyż „tutaj szczególnie dobrze widać, iż nasza pomoc trafia na bardzo dobry grunt”.

Nie szczędził komplementów pod adresem uczestników i organizatorów studniówki konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz. Życząc maturzystom sukcesów w dorosłym życiu, szef polskiej placówki konsularnej w Brześciu prosił, aby nie lekceważyli możliwości robienia kariery artystycznej, do której predyspozycje wielu maturzystów zademonstrowało w trakcie studniówkowego koncertu. – Pamiętajmy o chłopcu z Wasiliszek, który podbił całą Polskę i nie było mu równych – przypomniał konsul Kozakiewicz, nawiązując do sukcesu, który odniósł urodzony na Białorusi wybitny polski artysta Czesław Niemen (Wydrzycki).

Sukcesów podczas egzaminów na studia do Polski życzyła baranowickim maturzystom prezes ZPB Andżelika Borys. Dziękowała ona także ich rodzicom i nauczycielom za to, że wychowali w polskim duchu i tradycji przedstawicieli kolejnego pokolenia baranowickiej młodzieży. Andżelika Borys wykorzystała swoją obecność na studniówce w Baranowiczach, aby wręczyć laptop, jako nagrodę za zwycięstwo w zeszłorocznym konkursie „Mistrz Ortografii”, organizowanym przez ZPB w Grodnie, uczennicy Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach Ulianie Hancewicz.

Z darami dla maturzystów i nauczycieli Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach przybyła także delegacja Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach. – Przyjeżdżamy tutaj jak do swojego własnego domu, a więc nie możemy przybywać z pustymi rękami – mówił szef siedleckiej delegacji Jacek Grabiński, inicjując obdarowywanie prezentami maturzystów i nauczycieli, w tym obecną na studniówce założycielkę Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach – Panią Dyrektor Elżbietę Dołęgę-Wrzosek.

Wspomnieniami ze wspólnych wypraw w polskie Tatry i z pielgrzymek, wspólnie odbytych z tegorocznymi maturzystami Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, podzielił się przed publicznością kapelan szkolnej młodzieży ks. Paweł Rudźman.
Po wystąpieniach gości studniówki na salę został uroczyście wprowadzony świąteczny tort, po spróbowaniu którego przez gości i licznie przybyłych na studniówkę rodziców, prawo pozostania na sali, w której zaczynała się dyskoteka, przysługiwało już tylko maturzystom.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze studniówki w Społecznej Szkole Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach:

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

 • Witam,
  zachęcam do wsparcia dla prawdziwych POLSKICH BOHATERÓW!

  Wyjątkowa akcja Patriotyczna – FERIE DLA BOHATERA:

  Chcemy zabrać weteranów II wojny światowej i podziemia niepodległościowego na tygodniowe wczasy tylko dla nich, gdzie to oni będą najważniejsi.

  Celem naszych działań jest przede wszystkim pamięć, szacunek, wdzięczność oraz wsparcie dla naszych Bohaterów – żołnierzy Września 39, wszystkich frontów walczących na Zachodzie jak i na Wschodzie, organizacji bojowych min. AK, NSZ, WIN , podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny.

  WALCZYLI DLA NAS, ZAWALCZMY DLA NICH!

  http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/24574…

  https://www.facebook.com/bazarek.paczkadlabohatera/

Skomentuj

Skip to content