HomeReligiaWedług zwierzchnika białoruskiej cerkwi katolicy i prawosławni mają różnego Boga

Według zwierzchnika białoruskiej cerkwi katolicy i prawosławni mają różnego Boga

Metropolita Paweł skomentował sytuację we wsi Biarozauka w obwodzie witebskim, gdzie prawosławni wierni z braku cerkwi chodzą na msze do katolickiego kościoła.

Metropolita Paweł, zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu

W pobliżu kościoła ustanowiono rzeźbię przedstawiającą splecione ze sobą krzyże katolicki i prawosławny. Podobny symbol wisi nad jego drzwiami. W samym kościele znajdują się również ikony świętych czczonych w kościele wschodnim: Serafina z Sarowa i Eufrozyny Połockiej. Według pełniącego posługę w parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej ks. Marka Pasiuta, nietypowy kościół to akt dziękczynny dla prawosławnych mieszkańców wsi, którzy pomogli w jego odnowieniu. Kościół już stał się ponadlokalną atrakcją.

Podwójny katolicki i prawosławny krzyż przed kościołem we wsi Biarozauka, fot.: CTV.by

Inicjatywa nie spodobała się prawosławnemu hierarsze, który określił sprawę jako prowokację:

– Jeden budynek wykorzystują i prawosławni i katolicy. Ale to nie oznacza żadnej unii. Unici (wyznawcy greckokatolicyzmu, uznającego zwierzchnictwo Stolicy Apostolskiej i papieża – Znadniemna.pl) stawiają sobie za zadanie, żeby powiedzieć, że mamy wspólnego Boga. Proszę wybaczyć, ale nie mamy wspólnego Boga, moi przyjaciele. My mamy swojego boga, bo wy w inny sposób jego czcicie – podkreślił metropolita Paweł na antenie białoruskiej TV państwowej.

– Bóg rzeczywiście jest jeden, ale korporacja ma swojego boga, sekta swojego. Oni nie mają nic wspólnego z naszym wspólnym Panem i Stwórcą. Pan przecież powiedział w Ewangelii „Ich bogiem jest brzuch, ich bóg to mamona”. Niektórzy są poganami, bałwochwalcami – dla nich to też jest bóg. Dla nas to bzdura, to twór ludzkich rąk. To próba sprowokowania sytuacji, zaproszenie do siebie – dodał.

Prawosławny hierarcha jednak uspokoił wiernych – według relacji przekazanych mu przez miejscowego władykę nie ma powodów do obaw, bo jednak we wsi prawosławni pozostają prawosławnymi.

Tymczasem kapucyn o. Pasiut w wyemitowanym reportażu w białoruskiej telewizji podkreślił, że nie narzuca nikomu katolicyzm, a jedynie pomaga ludziom wrócić do chrześcijańskich korzeni po czasach ateizmu. Kształt krzyż jest jego zdaniem elementem religijnej kultury nie istoty wiary.

Pochodzący z Rosji prawosławny metropolita Paweł jest znany z kontrowersyjnych wypowiedzi. Podczas majdanu na Ukrainie groził, że przyciśnięta do ściany Rosja może użyć broni atomowej, a „syty Zachód” powinien się obawiać, bo Rosjanie nie dbają o swoje życie.

Znadniemna.pl za Belsat.eu

Najnowsze komentarze

  • Niesamowity krzyż.Niesamowita bzdura o 2 Bogach,co w tej Moskwie wymysleli.

  • Naprawdę? Jeśli to prawda to jestem zachwycona.

    http://dajeszojciec.pl/

  • O to właśnie mi chodziło! Jesteście genialni! Dziękuję po stokroć 🙂

    https://www.automatykahotelowa.pl/

  • Mała przerwa w pracy, więc zabieram się za czytanie 😀

Skomentuj

Skip to content