HomeReligiaKatolików Bobrujska cieszy, że problem ich kościoła dostrzegła Administracja Prezydenta Białorusi

Katolików Bobrujska cieszy, że problem ich kościoła dostrzegła Administracja Prezydenta Białorusi

Walczący o przywrócenie normalnego wyglądu swojej świątyni parafialnej bobrujscy katolicy z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny otrzymali odpowiedź z Administracji Prezydenta Białorusi. Informują o tym najważniejsze katolickie media na Białorusi. Sprawa dotyczy bowiem losu wyjątkowego kościoła.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bobrujsku, fot.: Belsat.eu

Wzniesiona w 1906 roku na środki, zebrane przez bobrujskich katolików, katolicka świątynia doczekała się przebudowy w czasach sowieckich, a konkretnie w 1963 roku. Wówczas zamiast fasady ze strzelistą wysoką dzwonnicą w stylu neogotyckim radzieccy architekci dobudowali kościołowi … 4-piętrowy socrealistyczny budynek.

Współczesna fasada kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bobrujsku, fot.: commons.wikimedia.org

Od dwóch lat socrealistyczna przybudówka do kościoła nie ma właściciela, nie jest wykorzystywana i niszczeje, grożąc zawaleniem się wraz z trzymającymi się na razie mocno zabytkowymi murami kościoła. Codziennie gromadzą się tam wierni, zarejestrowanej w Bobrujsku parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dla której kościół z awaryjną przybudówką jest kościołem parafialnym.

Wejście do kościoła, fot.: radzima.org

Połączenie zabytkowej świątyni z kilkupiętrowym socrealistycznym budynkiem, a przede wszystkim brak u władz Bobrujska pomysłu na zakończenie architektonicznego absurdu o zabarwieniu religijnym od lat budzi oburzenie katolickiej społeczności Bobrujska oraz hierarchów Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej włącznie z Metropolitą arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem.

Wygląd kościoła przed przebudową z 1963 roku, fot.: wikiwand.com

Domagają się oni zburzenia bezprawnie wzniesionej socrealistycznej przybudówki do kościoła i odbudowania fasady świątyni w jej pierwotnym wyglądzie.

Powyższą propozycję bobrujscy katolicy, a także mieszkańcy Bobrujska innych wyznań, nieobojętni wobec trwającego od ponad pół wieku absurdu, niejednokrotnie kierowali do urzędów różnych szczebli władzy państwowej, w tym do Administracji Prezydenta Republiki Białoruś.

Z tego ostatniego adresu niedawno otrzymali odpowiedź, sugerującą, że ich propozycja odbudowy kościoła w jego pierwotnym wyglądzie zostanie dokładnie zbadana przez władze Bobrujska i obwodu mohylewskiego.

„Pozostaje nam tylko czekać, że specjaliści z obwodowego komitetu wykonawczego, uwzględniając prośbę ludzi, jak najszybciej podejmą kompetentną decyzję w tej wrażliwej kwestii i zostanie ona rozwiązana w interesach wiernych oraz wszystkich mieszkańców” – czytamy na portalu Kościoła Katolickiego Catholic.by o reakcji wiernych na odpowiedź z Administracji Prezydenta Białorusi.

Kościół przed przebudową, fot.: radzima.org

Biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej Aleksander Jaszewski SDB rozpowszechnił w serwisach społecznościowych apel o modlitwę do Niepokalanej Panny Maryi w intencji ratowania bobrujskiej świątyni.

Znadniemna.pl na podstawie Catholic.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content