HomeSpołeczeństwoRosja i Białoruś będą miały wspólną wizę

Rosja i Białoruś będą miały wspólną wizę

Rosja i Białoruś zamierzają podpisać porozumienie o wzajemnym uznaniu wiz – oświadczył na konferencji prasowej Siergiej Ławrow. Taki zabieg miałby ułatwić przekraczanie rosyjsko – białoruskiej granicy obywatelom państw trzecich.

Szef rosyjskiej dyplomacji potwierdził, że prace nad tym projektem są daleko zaawansowane.

Przez ponad dwadzieścia lat na mocy porozumień o tak zwanym Państwie Związkowym Białorusi i Rosji, między oboma krajami nie funkcjonowała kontrola graniczna.

W 2016 roku Moskwa przestała uznawać białoruskie wizy tranzytowe i jednostronnie zamknęła przejścia graniczne dla obywateli państw trzecich.

Obcokrajowcy jadący z krajów Unii Europejskiej mogą wjechać do Rosji przez punkty kontroli na Łotwie i Ukrainie.

Według szefa rosyjskiej dyplomacji, ta sytuacja wkrótce się zmieni. – Zaproponowaliśmy uzgodnienie porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz, które jest już w dużym stopniu gotowe i mam nadzieję, że zostanie przyjęte w najbliższym czasie. My jesteśmy na to przygotowani – oświadczył Siergiej Ławrow.

Według ekspertów taki krok oznacza, że Moskwa i Mińsk będą zobowiązane do wzajemnego uznania tak zwanych list osób niepożądanych. W praktyce obywatel państwa trzeciego, który ma zakaz wjazdu na Białoruś, nie wjedzie również do Rosji i odwrotnie. Przepis ten będzie szczególnie uciążliwy dla polityków i dziennikarzy.

Znadniemna.pl za IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content