HomeReligiaGrodno kolędowało z rodziną Pospieszalskich

Grodno kolędowało z rodziną Pospieszalskich

Wielki koncert kolęd i pastorałek zaprezentowała 12 stycznia w kościele pw. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie rodzina Pospieszalskich – jedna z najbardziej znanych w Polsce rodzin muzykujących.

Koncert kolęd Rodziny Pospieszalskich

„To, co robili na scenie, było jedną z najpiękniejszych form głoszenia Ewangelii” – tak ocenił wyczyn artystów obecny na koncercie biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.

Kilkunastoosobowa orkiestra, składająca się z przedstawicieli dwóch pokoleń rodziny Pospieszalskich, zagrała w Grodnie kolędy i pastorałki we własnej, czasem zaskakującej, aranżacji drugi raz w wieloletniej historii istnienia tego rodzinnego projektu.

Już pierwszy koncert, który odbył się dwa lata temu w tym samym kościele, stał się dla Grodna i jego mieszkańców jednym z najbardziej niezapomnianych wydarzeń o zabarwieniu kulturalno-religijnym. Trudno się więc dziwić temu, że posłuchać znanych i lubianych przez grodnian artystów, a przy okazji zanurzyć się w tworzonym przez nich muzycznym misterium przypominającym o Narodzinach Pana, przybyły 12 stycznia do kościoła pw. Najświętszego Odkupiciela na grodzieńskiej Dziewiatówce tłumy grodnian.

Znane powszechnie i mniej znane polskie kolędy Pospieszalscy wykonują, wykorzystując niezwykle szeroki wachlarz stylów i rytmów muzycznych. Podczas koncertu nie zabrakło brzmienia rockandrollowego, jazzowego, intonacji ludowych, rytmów latynoskich, reggae, wyciszonych ballad przeplatanych instrumentalnymi i wokalnymi popisami bluesowymi oraz śpiewu i grania, których stylistyki nie da się odnieść do konkretnego kierunku muzycznego. Wspólną cechą każdego wykonania było jednak głębokie przeżywanie przez artystów obwieszczanego śpiewem i graniem Cudu Narodzin Zbawiciela.

Mimo często zaskakującej aranżacji melodie kolęd były rozpoznawalne i publiczność chętnie śpiewała je razem z Pospieszalskimi. Tym bardziej, że artyści sami zachęcali grodnian do wspólnego śpiewania i nawet oddelegowywali przed scenę w charakterze dyrygenta orkiestry i składającego się z publiczności chóru, autora wielu brzmiących w koncercie aranżacji – Marcina Pospieszalskiego, należącego do starszego, z kolędujących każdego roku po Polsce i świecie, pokolenia Pospieszalskich.

Nie było ani cienia przesady w słowach biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza, który oznajmił publiczności, wypełniającej po brzegi świątynię, że artyści, którym grodnianie zawdzięczają piękne chwile przeżywania w sposób osobliwy treści ewangelicznych, są artystami znanymi Polakom na całym świecie. – Polska kultura jest wyjątkowa pod względem obfitości, różnorodności i piękna kolęd, zarówno autorskich, jak i ludowych – mówił hierarcha, podkreślając, że rodzina Pospieszalskich prowadzi jedną z najskuteczniejszych form ewangelizacji, docierając z polskimi kolędami do najbardziej oddalonych od Polski krajów – wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy.

Zdaniem Jana Pospieszalskiego – pomysłodawcy i kierownika rodzinnego kolędowania Pospieszalskich, projekt koncertowania z kolędami po Polsce i świecie powstał z myślą o potrzebie dzielenia się z ludźmi pięknem, jakie jest zawarte w polskich kolędach i w tradycji rodzinnego kolędowania.

Zwracając się do publiczności Jan Pospieszalski ciepło dziękował grodnianom za liczną obecność, wspólne kolędowanie i wyraził przekonanie, że istniejące już więzi i kontakty członków zespołu z Polakami na Białorusi będą owocowały w różne wspólne przedsięwzięcia o zabarwieniu kulturalnym i religijnym. Jednym z nich są prowadzone od wielu lat przez Jana Pospieszalskiego w Iwieńcu pod Mińskiem warsztaty muzyczne pod nazwą „Muzycznaja Majsternia”.

Stolica Białorusi stała się dla orkiestry Pospieszalskich kolejnym miastem w tegorocznej zagranicznej trasie koncertowej, gdzie zagrali oni swój wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek.

– Koncerty w Grodnie i na Białorusi sprawiają nam ogromną radość – przyznał w rozmowie z portalem Grodnensis.by Jan Pospieszalski, dodając, że szczere i serdeczne przyjęcie, jakie ich spotyka na Kresach Wschodnich, jest najlepszą nagrodą za ich twórczość, będącą kontynuacją kolędowania w ścisłym gronie rodzinnym, które zaczyna się każdego roku w Boże Narodzenie w Częstochowie, gdzie mieszka jeden z braci Jana Pospieszalskiego – Mateusz, mający duży dom i ogromny stół, przy którym w Wigilię może zasiąść cala liczna rodzina Pospieszalskich.

Za pomoc w organizacji  koncertu w Grodnie Jan Pospieszalski dziękował Konsulatowi Generalnemu RP w Grodnie i osobiście szefowi placówki konsularnej Jarosławowi Książkowi, a także Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Przemawia biskup grodzieńki Aleksander Kaszkiewicz

Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Przedstawiciele polskiej i litewskiej dyplomacji w Grodnie

Marcin Pospieszalski, polski kompozytor, aranżer, producent muzyczny, basista, multiinstrumentalista

Mateusz Pospieszalski – polski kompozytor, aranżer. Gra na saksofonie, fletach, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, akordeonie, śpiewa (także techniką alikwotową – tzw. tybetański śpiew gardłowy)

Mateusz Pospieszalski

Od lewej: ks. Jerzy Martinowicz, biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz i Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi podczas koncertu

Przemawia Jan Pospiesalski, polski muzyk, aranżer i kompozytor, dziennikarz i publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych

Lidia Pospieszalska, polska wokalistka jazzowa, żona Marcina Pospieszalskiego

Jan Pospieszalski

Mateusz Pospieszalski

Marcin Pospieszalski dyryguje publicznością podczas wspólnego śpiewania kolędy

Mateusz Pospieszalski

Mateusz, Natalia, Paulina, Lidia Pospieszalscy

Jan Pospieszalski opowiada o swojej rodzinie

Na fortepianie gra Łukasz Pospieszalski

Paulina Pospieszalska (znana również jako Pola), polska wokalistka

Na flecie gra Natalia Pospieszalska

Na trąbkach grają Szczepan i Dylan Pospieszalscy

Śpiewa Basia Pospieszalska

Janek Pospieszalski

Marek Pospieszalski

Karol Pospieszalski

Nikodem Pospieszalski

Śpiewa Mateusz Pospieszalski

Śpiewa Natalia Pospieszalska

Elżbieta Książek, Jarosław Książek i Jan Pospieszalski

Przemawia biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz

Jego Ekscelencja ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz dziękuje Janowi Pospieszalskiemu za wspaniały koncert

Lider zespołu Jan Pospieszalski żegna się z publicznością

 

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content