HomeKulturaChór „Polonez” z koncertem w Klecku w Święto Świętej Rodziny

Chór „Polonez” z koncertem w Klecku w Święto Świętej Rodziny

Działający przy Mińskim Oddziale Związku Polaków na Białorusi chór „Polonez” przyjął zaproszenie proboszcza parafii pw.  Trójcy Przenajświętszej w Klecku, ks. Pawła Słuki i 29 grudnia wystąpił z koncertem w miejscowej świątyni.

Śpiewa chór "Polonez"

Śpiewa chór „Polonez”

Przyjazd artystów z Mińska do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej zbiegł się w czasie z obchodzonym w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu, czyli w tym roku – 29 grudnia, Świętem Świętej Rodziny.

Podczas uroczystego nabożeństwa ks. Paweł Słuka udzielił błogosławieństwa dwunastu miejscowym parom małżeńskim, odnawiając im przysięgę małżeńską. Najstarsza z błogosławionych par obchodziła właśnie Złote Gody.

Zwracając się do par małżeńskich ksiądz podkreślił znaczenie wzajemnej miłości i szacunku w życiu rodziny i prosił, aby małżonkowie modlili się za siebie nawzajem, dziękując Bogu za to, że mają siebie. – Módlmy się, żeby ten wspaniały Dzień Najświętszej Rodziny wniósł dużo pokoju, dużo radości w nasze rodziny – zwrócił się kapłan do wszystkich zgromadzonych w świątyni wiernych.

Chór Polonez podczas nabożeństwa zaśpiewał jako chór kościelny, kontynuując występ po Mszy Świętej. Wśród wiernych kleckiej parafii można było dostrzec łzy wdzięczności i wzruszenia, wywołane występem mińskich artystów.

Goście z Mińska na tle świątyni w klecku

Goście z Mińska na tle świątyni w Klecku

Parafia w Klecku ma ponad 560-letnią historię. Kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej został tu ufundowany przez obywatela nowogródzkiego Andrzeja Mostwiłowicza około 1450 roku, a  budowę świątyni dokończono dzięki ofierze królowej Bony, żony króla Zygmunta Starego.

Przez stulecia kościół w Klecku wytrzymywał wszystkie burze dziejowe: carskie “ukazy” i zmuszanie do przejścia na prawosławie. Podczas nawały bolszewickiej w 1920 r. armatnim pociskiem został uszkodzony dzwon na wieży kościelnej. A w 1944 r. wojska sowieckie ostrzałem artyleryjskim rozbiły potężne mury kościoła do posadzki.

Dopiero w 2003 roku udało się przystąpić do wzniesienia w Klecku nowej świątyni. A 30 czerwca 2012 roku została ona poświęcona jako kościół parafialny w Klecku pw. Trójcy Przenajświętszej.

Ola Jabłońska z Klecka

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content