HomeKulturaCzas Świętego Mikołaja

Czas Świętego Mikołaja

Spotkania opłatkowe i mikołajkowe odbyły się we wszystkich klasach Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy oddziale ZPB w Mińsku. Uczniowie i nauczyciele otrzymali z rąk prezes stołecznego oddziału ZPB Heleny Marczukiewicz prezenty od organizacji, a 29 grudnia dla dzieci polskiego pochodzenia z Mińska miejscowy oddział ZPB zorganizował spotkanie świąteczno-noworoczne w kościele pw. św.św. Szymona i Heleny.

Spotkanie świąteczno-noworoczne mińskich Polaków poprzedziła msza święta, którą celebrował proboszcz kościoła św.św. Szymona i Heleny ksiądz Władysław Zawalniuk.

Po wspólnej modlitwie zgromadzeni w świątyni byli mile zaskoczeni pojawieniem się Świętego Mikołaja, który uroczyście rozpoczął spotkanie Polaków.

sw_Mikolaj

Dzieciaki chętnie wykonywały dla Świętego Mikołaja wiersze, piosenki i tańce.

sw_Mikolaj_1

Uczniowie Szkoły Społecznej Małgorzata Zabrocka, Jana Pacuk, Paulina Leonik, Jan Filipowicz, Ola Dajnowicz, Paulina Nikicina oraz Kasia Kalenik – opowiedzieli o polskiej tradycji obchodów Wigilii Bożego Narodzenia i o Świętym Mikołaju.

Koleda

Pamiętając o tym ,że na Wigilię Bożego Narodzenia przypadły 215. urodziny największego polskiego poety Adama Mickiewicza, dzieciaki ze Szkoły Społecznej przedstawiły inscenizację wiersza Wandy Chotomskiej „Rozmowa z panem Mickiewiczem”.

Bardzo emocjonalnie i artystycznie recytowali wiersz Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach” bracia Eugeniusz i Sławek Jermolenki. Obecnych zauroczył zwłaszcza dar artystyczny Sławka, który ma zaledwie sześć lat, ale już uczęszcza na zajęcia języka polskiego do Szkoły Społecznej przy mińskim oddziale ZPB.

Taniec

Radował widzów pięknymi tańcami dziecięcy zespół taneczny „Spotkanie”. A w wykonaniu przebranych za kotków uczniów pierwszej klasy Szkoły Społecznej zabrzmiała piosenka „Wlazł kotek na płotek”, będąca ulubioną piosenka tej klasy.

Dzieci_taniec

Po części artystycznej w wykonaniu uczniów, do zgromadzonych w kościele Polaków przyszli kolędnicy z gwiazdą, kozą w czerwonych bucikach, gospodarzem i niedźwiedziem. Kolędnikami byli: Olek i Inokenty Kuczyńscy, Kasia Makara, Antoni Jakimuk oraz Fiodor Nikicin. Towarzyszył kolędnikom rozśpiewany i wesoły zespół „Młode Babcie” pod kierownictwem Marysi Rewuckiej. „Młode Babcie” życzyły obecnym zdrowia i szczęścia na cały nowy rok.

Zakończył się koncert wspólnym śpiewaniem kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.

Wiersze, gry, konkursy rysunków i strojów, prezenty dla dzieci od ZPB – wszystko to sprawiło, że wierni, zgromadzeni 29 grudnia w kościele św.św. Szymona i Heleny, zanurzyli się w niepowtarzalną atmosferę polskiego Bożego Narodzenia, o którym będą wspominać przez cały następny rok.

Paulina Juckiewicz, dyrektor Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy oddziale ZPB w Mińsku

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content