Chór „Przyszłość” z Nowej Myszy zdobył Grand Prix białoruskich eliminacji do XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika. Oficjalnym organizatorem białoruskiego etapu eliminacji festiwalu, które odbyły się 10 grudnia w Domu Polskim w Baranowiczach, jest Związek Polaków na Białorusi.
Na białoruskie eliminacje XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika zjechała się do Baranowicz w niedzielę, 10 grudnia, rekordowa liczba uczestników. O dwie przepustki do przesłuchań finałowych w Będzinie rywalizowało dwadzieścia sześć zespołów i solistów, w tym cztery chóry mieszane i kilka dziecięcych. Ogółem na scenę wyszło ponad 350 artystów, reprezentujących większość obwodów Białorusi: grodzieński, miński, brzeski oraz mohylewski.
Jury konkursu składało się z profesjonalistów, wykładających muzykę i śpiew chóralny w szkołach muzycznych Baranowicz. Na przewodniczącą jury przez jurorów została wybrana wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk, reprezentująca oficjalnego partnera na Białorusi Fundacji Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urzędu Miejskiego w Będzinie – organizatorów XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika.
Przesłuchania uczestników eliminacji trwały przez około cztery godziny, w ciągu których w auli Domu Polskiego w Baranowiczach rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy, a także ukraińskie, a nawet religijne pieśni bożonarodzeniowe, śpiewane po rosyjsku.
Już pod koniec przesłuchań, jako przedostatni, na scenie pojawił się chór mieszany „Przyszłość” z parafii Przemienienia Pańskiego w Nowej Myszy. Kiedy chórzyści ustawili się przed publicznością, nie wszyscy zauważyli stojącego z boku i ściskającego w dłoni mikrofon młodego człowieka. Później, kiedy chór zaczął śpiewać ukraińską kolędę ludową „Dobryj weczir”, publiczność usłyszała dźwięki perkusji, której jednak na scenie nie było. Dźwięki te, jak się okazało, naśladował, wykorzystując technikę śpiewu, zwaną beatboxem, młody człowiek, stojący z mikrofonem obok chóru. Połączenie tradycyjnego śpiewu chóralnego z podkładem beatboxowym zrobiło na publiczności i jurorach mocne wrażenie. Występ chóru „Przyszłość” z Nowej Myszy żegnano gromkimi oklaskami i okrzykami „Brawo!”
Po zakończeniu przesłuchań konkursowych jurorzy nie mieli wątpliwości co do tego, że Grand Prix i prawo reprezentowania Białorusi na etapie przesłuchań finałowych XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika bezdyskusyjnie należy się chórowi „Przyszłość” z Nowej Myszy.
Do rozegrania była jednak jeszcze jedna przepustka do Będzina, a także miejsca premiowane, dla zdobywców których nagrody ufundował Konsulat Generalny RP w Brześciu.
Po trudnej, nieco nerwowej, naradzie drugą przepustkę na festiwal w Będzinie jury postanowiło oddać wykonawcom, reprezentującym młode pokolenie polskich artystów z Białorusi – działającemu przy Oddziale ZPB w Brześciu zespołowi wokalno-instrumentalnemu „CREDO”, którego młodzi soliści zauroczyli jurorów przepiękną polską wymową w kolędach „Betlejemskie pole śpi”, „A wczora z wieczora” i Cicha noc”, do których dzieciakom akompaniowali na instrumentach muzycznych dorośli członkowie zespołu.
W kategorii dziecięcej pierwsze miejsce ex aequo z „CREDO”, bez prawa reprezentowania Białorusi w Będzinie, jury przyznało dziecięcemu chórowi „Wisienka” z Mińska.
Kolejne miejsca w dziecięcej kategorii wykonawców kolęd na eliminacjach w Baranowiczach zdobyły:
II miejsce – zespół wokalno-instrumentalny „Śpiewające Gitary” z Lidy;
III miejsce – młodzieżowy zespół muzyczny „SCOPy” ze Słonimia.
Wśród dorosłych artystów premiowane miejsca rozdano następującym zespołom:
I miejsce – działający przy ZPB chór kameralny z Grodna „SURSUM CORDA”;
II miejsce – chór mieszany z Grodna „VOX DOMINI”;
III miejsce – ex aequo zespół wokalno-instrumentalny „Przyjaźń” z Lachowicz.
III miejsce – ex aequo chór „Polonez” z Mińska
Proponujemy Państwu obejrzenie fotorelacji z białoruskich eliminacji XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. Księdza Kazimierza Szwarlika, które się odbyły 10 grudnia w Domu Polskim w Baranowiczach:
Znadniemna.pl