HomeKulturaArtyści z Lidy na festiwalu Muzyczne Barwy Podlasia

Artyści z Lidy na festiwalu Muzyczne Barwy Podlasia

Zespół ludowy „Kresowiacy” z Lidy, reprezentujący Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej oraz mistrzowie rękodzieła z działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Twórców Ludowych w dniach 18-19 listopada brali udział w festiwalu Muzyczne Barwy Podlasia, zorganizowanego w miejscowości Zabiele przez Centrum Kultury Gminy Kolno.

Na scenie zespół „Kresowiacy” z Lidy

W koncertowej części festiwalu obok zespołu „Kresowiacy” z Lidy wystąpiły zespoły z województwa podlaskiego, a także z Litwy. Program występów „Kresowiaków” okazał się urozmaicony tym, że na prośbę mieszkańców miejscowości Zabiele artyści z Lidy zaśpiewali w miejscowym kościele parafialnym.

Zespół „Kresowiacy” otrzymuje dyplom za udział w festiwalu

Artyści z Lidy z dyplomem festiwalu

Festiwalowi Muzyczne Barwy Podlasia towarzyszyła wystawa fotografii Sylwestra Nicewicza z Kozła, ukazująca piękno i bogactwo gminy Kolno zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. W ramach festiwalu wyroby rękodzieła do podziwiania i na sprzedaż wystawili członkowie Towarzystwa Twórców Ludowych przy Związku Polaków na Białorusi. Polscy rękodzielnicy z Białorusi przywieźli na festiwal m.in. wyroby ze słomy, skóry, papierowej wikliny, patchwork, ceramikę oraz rękodzieło współczesne.

Mistrzyni rękodzieła z Grodna Wiera Geniusz

Mistrzyni rękodzieła z Lidy Halina Burblis

Afisz festiwalu

Na festiwal Muzyczne Barwy Podlasia polscy artyści z Lidy przyjechali na zaproszenie organizatora wydarzenia – dyrektora Centrum Kultury Gminy Kolno Marcina Sekścińskiego. Swoją opinię o festiwalu organizator wyraził w rozmowie z miejscowymi mediami w następujących słowach: – Przez dwa festiwalowe dni udowodniliśmy, jak bogate i różnorodne kulturowo jest Podlasie oraz jak interesujący jest dorobek środowisk polskich na Litwie i Białorusi. To pierwszy tego typu Festiwal, który zorganizowaliśmy, ale myślę, że nie ostatni – mówił dyrektor Sekściński.

Znadniemna.pl na podstawie Wzasiegu.pl, zdjęcia – Wzasiegu.pl i Zabiele.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content