HomeHistoriaW Grodnie odbył się „Przystanek Historia” IPN o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

W Grodnie odbył się „Przystanek Historia” IPN o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Cykl spotkań pt. „Przystanek Historia”, przygotowywanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, zainaugurowano w sobotę, 18 listopada, w sali multimedialnej Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Pierwszy „Przystanek Historia” w Grodnie był poświęcony błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce.

Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Ksiązek wita zgromadzonych na „Przystanku Historia”

W ramach spotkania wykład o życiu i posłudze kapłańskiej błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku. Spotkaniu towarzyszyła też wystawa pt. „Tak się wszystko zaczęło…”, na której zaprezentowano udostępnione przez rodzinę ks. Popiełuszki i Fundację „Dobro” wcześniej niepublikowane zdjęcia z różnych okresów życia kapelana „Solidarności”, m.in. z okresu jego służby w wojsku, w którym młody kleryk był poddawany presji, mającej na celu zniechęcenie go do powrotu na studia w seminarium duchownym i do przyjęcia święceń kapłańskich.

Dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku

Uroczystego otwarcia grodzieńskiego cyklu spotkań pod auspicjami IPN dokonał prezes tej instytucji państwowej Jarosław Szarek. „Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest symbolem naszych zmagań o wolność i niepodległość. Jego przesłanie «zło dobrem zwyciężaj» jest uniwersalne. Dowodził, że wobec zła nie można iść na żaden kompromis i zapłacił za to życiem. Jednocześnie jego zmagania o wolność były pozbawione nienawiści” – mówił, otwierając spotkanie w Grodnie prezes IPN, dodając, że IPN chce przypominać słowa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki nie tylko mieszkającym za wschodnią granicą Polakom, lecz także ich sąsiadom – Białorusinom i Rosjanom. W celu dotarcia do nich z przesłaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki IPN broszury w językach białoruskim i rosyjskim, które w krótkiej formie opowiadają o kapelanie „Solidarności”.

Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Prezes IPN nie ukrywał satysfakcji z powodu tego, że „Przystanek Historia” dotarł do Grodna. „Wiemy, ile kosztowało w ciągu ostatnich dwóch wieków trwanie przy polskości na tych terenach. Ten jakże trudny egzamin nasi rodacy doskonale zdali. Możemy się od tutejszych Polaków uczyć” – stwierdził .

Jarosław Szarek podkreślił, że po Wilnie, Brukseli i Nowym Jorku jest to już kolejna impreza poza granicami Polski. – „Przystanki Historia” poza Polską organizujemy wszędzie tam, gdzie mieszkają nasi rodacy – wyjaśnił.

Dr hab. Piotr Kardela, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku

Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, przemawiając na otwarciu grodzieńskiego „Przystanku Historia”, na prawach gospodarza i w imieniu kierowanej przez niego placówki konsularnej wyraził gotowość do kontynuacji współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i zaproponował, aby spotkania w ramach IPN-owskiego „Przystanku Historia” odbywały się na Grodzieńszczyźnie – nie tylko w Grodnie, ale także w innych miastach – nie rzadziej niż raz na kwartał i opowiadały o twórcach polskiej Niepodległości oraz o wybitnych postaciach II RP.

Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

– Mamy kilka koncepcji, które od strony merytorycznej będzie przygotowywał IPN, a my będziemy się starali dokonać stosownej oprawy – mówił Jarosław Książek.

W grodzieńskim „Przystanku Historia” wzięło udział około 150 osób, głównie młodzieży, uczącej się języka polskiego w szkołach społecznych przy Związku Polaków na Białorusi oraz przy Polskiej Macierzy Szkolnej, a także działaczy tych organizacji. Ambasadę RP w Mińsku reprezentował na spotkaniu zastępca ambasadora RP na Białorusi Michał Chabros. Na spotkanie, poświecone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przybyła liczna delegacja księży z Diecezji Grodzieńskiej na czele ze zwierzchnikiem diecezji biskupem Aleksandrem Kaszkiewiczem i biskupem pomocniczym Józefem Staniewskim.

Fotografie z wystawy „Tak się wszystko zaczęło…”

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content