HomeReligiaArcybiskup Kondrusiewicz apeluje o dni wolne od pracy na Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym

Arcybiskup Kondrusiewicz apeluje o dni wolne od pracy na Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym

Metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz wezwał władze Białorusi, aby zrobiły Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dniami wolnymi od pracy.

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

„Katastrofą egzystencjalną” nazwał tzw. Rewolucję Październikową w Rosji, do dzisiaj obchodzoną na Białorusi 7 listopada jako święto, metropolita Tadeusz Kondrusiewicz. Przemawiając podczas uroczystego nabożeństwa wieczorem 1 listopada, zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi apelował do wiernych aby poparli idee zrobienia dniami wolnymi od pracy na Białorusi dni 1 i 2 listopada, czyli Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że jako przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, walczy o pojawienie się w państwowym kalendarzu dwóch, albo chociażby jednego nowego dnia wolnego od pracy. Hierarcha wezwał wiernych do poparcia petycji w tej kwestii, zamieszczonej na portalu Zvarot.by.

Petycja pojawiła się na tej witrynie 31 października. Czytamy w niej m.in.:

„Ponadto, władza państwowa dla wygody obywateli przed Radunicą (prawosławny dzień pamięci o zmarłych – red.) przenosi dni robocze, żeby ułatwić prawosławnym obywatelom wykonywanie obowiązków związanych z porządkowaniem grobów ich przodków . Katolicy, podobnie jak liczni Białorusini obchodzący święto „Dziady” 1 i 2 listopada zgodnie z dawną tradycją, pozbawieni są takiej możliwości, co pozwala mówić o dyskryminacji przedstawicieli tego wyznania chrześcijańskiego”.

Do podpisania petycji wzywani są Białorusini niezależnie od tego, do jakiego wyznania oni należą. Wieczorem 1 listopada pod petycją widniało 529 podpisów. Autorzy petycji informują, że zostanie ona skierowana do Rady Ministrów oraz do Administracji Prezydenta Republiki Białorusi.

Tymczasem, Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz, zwracając się do wiernych przypomniał, iż z kilka dni – 7 listopada – odbędzie się 100-letni jubileusz bolszewickiej Rewolucji Październikowej, która odbyła się w Rosji i przyniosła cierpienia narodowi białoruskiemu. 7 listopada na Białorusi wciąż jest świetem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Arcybiskup Kondrusiewicz wezwał wiernych, aby w Dniu Zadusznym, oprócz swoich przodków, wspominali w modlitwie także tych, kto został zapomniany, kto nie zdążył urodzić dzieci, zginął w Kuropatach, Trościeńcu, sowieckich i niemieckich obozach śmierci.

31 października, w wigilię Dnia Wszystkich Świętych, metropolita Tadeusz Kondrusiewicz nawiedził memoriał w Kuropatach i modlił się w miejscu, w którym komuniści rozstrzeliwali cywilną ludność białoruską.

Znadniemna.pl za Belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content