HomeSpołeczeństwoJesienne porządki na polskich cmentarzach w Lidzie i okolicy

Jesienne porządki na polskich cmentarzach w Lidzie i okolicy

Tradycyjnie przed zbliżającym się Świętem Zmarłych i Zaduszkami działacze Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie zorganizowali w dniach 21-22 października akcję sprzątania polskich cmentarzy, znajdujących się w tym mieście oraz w okolicach Lidy.

W akcji porządkowania nekropolii i doprowadzenia ich do godnego stanu udział wzięło około stu lidzkich działaczy ZPB. Część ludzi, m.in. rodzina Wajtulewiczów, wyjechała robić porządek na polskich grobach znajdujących się na cmentarzu w Żyrmunach, jeszcze jedna grupa wyjechała robić porządki na cmentarzu akowskim w Surkontach. Większość uczestników akcji została natomiast w Lidzie, aby zrobić porządek na miejscowych nekropoliach polskich: Cmentarzu Lotników oraz Starym Cmentarzu Katolickim.

Polacy, angażujący się w akcje sprzątania polskich cmentarzy nie tylko spełniają swój obowiązek wobec zmarłych. Spotkania na nekropoliach są dla nich okazją do poznawania historii ziemi, na której mieszkają oraz do wychowania w patriotycznym duchu młodego pokolenia lidzkich Polaków, zwłaszcza, że w środowisku lidzkich Polaków nie brakuje znawców polskiej historii Lidy i okolic. Należy do nich niewątpliwie wybitny przedstawiciel polskiej społeczności Lidy Aleksander Siemionow, biorący udział w akcji miejscowego oddziału ZPB. Dzięki Aleksandrowi Siemionowowi, uczestnicy akcji sprzątania lidzkich cmentarzy dowiedzieli się o wybitnych Polakach, pochowanych zarówno w samej Lidzie, jak i w jej okolicy, usłyszeli historię wzniesienia Kaplicy św. Barbary na Starym Cmentarzu Katolickim w Lidzie.

Irena Biernacka z Lidy, Zdjęcia Facebook.com/zpblida/

Najnowsze komentarze

  • Chwała Bohaterom, podziękowanie dla Tych którzy dbają o Ich pamięć!!!

  • Witam !
    Szukam gromu mojego dziadka Klemensa Gnatowskiego oraz pradziadkow Antoniny oraz Jozefa Gnatowskich. Nie wiem czy pochowani sa w Zyrmunach czy w Lidzie. Moze sprzatajac groby ktos widzial to nazwisko. Wszystkim bede bardzo wdzieczna za wiadomosc.

  • Moj email to [email protected]

Skomentuj

Skip to content