HomeHistoriaKompromisowe zakończenie sporu wokół pomnika Kościuszki w szwajcarskiej Solurze

Kompromisowe zakończenie sporu wokół pomnika Kościuszki w szwajcarskiej Solurze

Konflikt polsko-białoruski wokół ufundowanego przez Stowarzyszenie Białorusinów w Szwajcarii pomnika Tadeusza Kościuszki w szwajcarskiej Solurze, w której zmarł polski bohater narodowy, zakończył się rozwiązaniem kompromisowym.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w szwajcarskiej Solurze, którego odsłonięcie odbędzie się 21 października

Po interwencji białoruskiego MSZ burmistrz Solury zgodził się aby przy pomniku, którego uroczyste otwarcie jest planowane na 21 października, umieszczono tabliczkę z napisem po niemiecku (język urzędowy w kantonie Solura – red.) i po białorusku, ale bez wzmianki o tym, że Kościuszko był „synem Białorusi”, co wywołało protesty ze strony polskiej dyplomacji, uważającej, iż postać Kościuszki ma wymiar globalny, a on sam był „uniwersalnym bohaterem ludzkości, a nie wyłącznie „synem Białorusi” lub „polskim Generałem”.


Sytuacja konfliktowa zaistniała wokół pomnika po tym, jak ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch zablokował pierwotną redakcję napisu, który miał się znaleźć na tabliczce przy pomniku. Napis ten, wykonany po niemiecku i po białorusku, zawierał stwierdzenie, iż Tadeusz Kościuszko był „synem Białorusi” bez wskazania na to, że był, na przykład, polskim patriotą. Polski ambasador zasugerował burmistrzowi Solury Kurtowi Fluri usunięcie kontrowersyjnego stwierdzenia z tabliczki przy pomniku.

Burmistrz Solury przyznał rację polskiemu dyplomacie i postanowił białoruskojęzyczną część tabliczki ocenzurować w całości, pozostawiając na niej napis tylko w języku niemieckim, informujący o datach urodzin i śmierci Kościuszki oraz o fundatorach pomnika.

Decyzja burmistrza Solury wywołała burzę wśród Białorusinów, którzy rozpoczęli nawet internetową zbiórkę pieniędzy na ustanowienie pomnika Kościuszki na samej Białorusi z napisem, który odpowiadałby białoruskiemu wyobrażeniu o pochodzeniu Tadeusza Kościuszki.

Sytuacja konfliktowa wokół pomnika w Solurze została dostrzeżona także przez MSZ Białorusi, którego przedstawiciel w Szwajcarii – chargé d’affaires Paweł Macukiewicz – podjął rozmowy z burmistrzem Solury Kurtem Fluri w sprawie napisu na tabliczce przy pomniku.

Białoruski chargé d’affaires w Szwajcarii Paweł Macukiewicz i burmistrz Solury Kurt Fluri

Skutkiem interwencji białoruskiego dyplomaty stało się rozwiązanie kompromisowe – pozwolenie burmistrza Solury na to, aby na tabliczce znalazł się napis w języku białoruskim, ale informujący tylko o datach urodzin i śmierci Kościuszki oraz o fundatorze pomnika – Stowarzyszeniu Białorusinów w Szwajcarii. Zgodnie z sugestią strony polskiej na tabliczce nie ma kontrowersyjnego stwierdzenia o tym, że Kościuszko był „synem Białorusi”.

Ostateczny, kompromisowy, wariant tabliczki przy pomniku Tadeusza Kościuszki w Solurze

Kompromis, osiągnięty w sprawie treści tabliczki i pozwolenia wykonania na niej napisu w języku białoruskim, media białoruskie oceniły jako sukces białoruskiej dyplomacji i diaspory Białorusinów w Szwajcarii.

Znadniemna.pl na podstawie Svaboda.org, zdjęcia – Aleksander Sapieha/Stowarzyszenie Białorusinów w Szwajcarii

Najnowsze komentarze

  • Aha, czyli Białorusini chcieli żeby „napis odpowiadał białoruskiemu wyobrażeniu o pochodzeniu Kościuszki”. A czy nie lepiej byłoby żeby napis po prostu odpowiadał rzeczywistości? O Kościuszce wiadomo sporo, na podstawie dokumentów z epoki, wspomnień ludzi którzy go znali, jego własnych listów i publicznych wypowiedzi. Wszystko wskazuje że był Polakiem, walczył o Polskę (tak jak wtedy rozumiano to pojęcie, czyli obejmującą też obecną Białoruś), mówił, pisał, myślał i czuł po polsku. Nigdy natomiast nie deklarował się jako Białorusin. Nie ma powodu, żeby jakieś grupy etnograficzne, którym nagle w XIX lub XX wieku „przypomniało się” albo raczej zaczęło się wydawać że są narodem, odbierały bohaterów historycznemu narodowi polskiemu.

  • Co za bzdura – aktualnie stojący pomnik przypomina jakąś porakę ,szkoda że nie mogę załączyć fotografii którą zrobiłem 9 czrwca 2019 r. Postać ta nie powinna być tak ośmieszana co na to nasz ambasador i minister kultury

Skomentuj

Skip to content