HomeKultura„Kresowe Impresje 2017” w Krakowie

„Kresowe Impresje 2017” w Krakowie

Wernisaż wystawy zbiorowej Towarzystwa Plastyków Polskich, działającego przy Związku Polaków na Białorusi, pt. „Kresowe Impresje 2017”odbył się 11 października w galerii Domu Polonii w Krakowie.

Afisz wystawy

Ponad 50 obrazów autorstwa polskich artystów z Białorusi krakowianie mogą podziwiać dzięki Krakowskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska ”, który zaprosił do stolicy Małopolski na wernisaż wystawy liczną grupę działających w TPP przy ZPB artystów, aby mogli osobiście przedstawić mieszkańcom Krakowa swoje dzieła malarskie.

Goście wernisażu

Na wystawionych w krakowskim Domu Polonii obrazach polscy malarze z Białorusi zaprezentowali liryczne kresowe krajobrazy, ekspresyjne obrazy kwiatów, grafiki, zawierające rozważania filozoficzne ich twórców, kolorowe kompozycje abstrakcyjne, portrety…, krótko mówiąc – obrazy, odpowiadające rozmaitym gustom i upodobaniom.

Otwarcia wystawy dokonał uroczyście dyrektor Domu Polonii w Krakowie Kazimierz Dobrzański. Przypomniał on zgromadzonym, iż „wydawałoby się niedawno otwieraliśmy w naszej galerii wystawę poświęconą 20-leciu TPP przy ZPB”. – Pięć lat minęły niezauważenie i oto w tym roku organizacja polskich malarzy na Białorusi obchodzi już swoje 25-lecie. Wystawy jubileuszowe TPP przy ZPB w naszej galerii stają się więc dobrą tradycją, co cieszy niezwykle, gdyż dzięki nim dostrzegamy, że Towarzystwo działa prężnie, rozwija się i pojawiają się w nim nowi twórcy – mówił gospodarz, witając obecnych na wernisażu krakowskich miłośników malarstwa oraz gości z Białorusi.

Przemawia Kazimierz Dobrzański (po prawej), dyrektor Domu Polonii w Krakowie

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk przekazuje Kazimierzowi Dobrzańskiemu,  dyrektorowi Domu Polonii w Krakowie, bochenek kresowego chleba

O 25-letniej historii działalności TPP przy ZPB, o licznych, realizowanych przez Towarzystwo projektach twórczych – inspirowanych polską historią i kulturą, opowiedziała zgromadzonym prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz.

Profesor sztuk plastycznych Stefan Dousa i Walentyna Brysacz, prezes TPP przy ZPB

Słowa uznania dla osiągnięć polskich malarzy z Białorusi, dla reprezentowanego w ich pracach poziomu artystycznego, wyraził obecny na wernisażu wybitny polski rzeźbiarz i nauczyciel akademicki profesor sztuk plastycznych Stefan Dousa. – Jestem pełen podziwu dla Towarzystwa Plastyków Polskich, które jednoczy malarzy z różnych miast Białorusi: Grodna, Brześcia, Mińska i innych – mówił prof. Dousa, podkreślając, iż TPP przy ZPB prowadzi swoją działalność wbrew trudnościom, powodowanym przez nielegalny na Białorusi status Związku Polaków. Prof. Stefan Dousa nie ukrywał, że jest szczęśliwy z okazji obcowania z kolegami z Białorusi, którzy przywieźli do Krakowa wystawę, reprezentującą „bardzo wysoki poziom malarski”.

Zorganizowana przez Krakowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska ” przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków wystawa malarzy Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi pt. „Kresowe Impresje 2017” będzie dostępna dla zwiedzających w Domu Polonii w Krakowie do 31 października.

Natalia Klimowicz z Krakowa

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content