HomeKulturaW Mińsku zakończyła się VI edycja Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka”

W Mińsku zakończyła się VI edycja Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka”

Koncertem Galowym na Małej Scenie mińskiego Pałacu Republiki zakończył się w niedzielę, 8 października, doroczny, organizowany w białoruskiej stolicy przez Ambasadę RP oraz Marynę Towarnicką i Witalija Aleszkiewicza (duet WitaM ) VI Festiwal Piosenek Anny German „Eurydyka”. Wśród laureatów Festiwalu znaleźli się artyści związani ze Związkiem Polaków na Białorusi.

Podczas Koncertu Galowego

– To szczególny festiwal, który na stałe wszedł do polskiego kulturalnego kalendarza na Białorusi – mówił podczas ogłoszenia wyników festiwalowego konkursu szef polskiej misji dyplomatycznej na Białorusi ambasador Konrad Pawlik. Dyplomata zauważył, że twórczość Anny German jest bliska zarówno Polakom, jak i Białorusinom. – Anna German przeżyła bardzo wiele, w tym represje stalinowskie. Po wojnie, jako dziecko trafiła do Polski – przypomniał ambasador tuż przed wręczaniem nagród Festiwalu, które przyznało jury festiwalowego konkursu.

Jury konkursu

W skład jury konkursu VI Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka” weszli reprezentanci świata kultury i muzyki z Polski, Białorusi i Rosji.

Przemawia Piotr Jełfimow

Na czele składu jurorskiego stanął gwiazdor białoruskiej estrady piosenkarz Piotr Jełfimow. Przywitał on publiczność, zgromadzoną w Pałacu Republiki, w języku polskim, którego znajomość zawdzięcza fascynacją twórczością Anny German i temu, że ma w repertuarze kilka piosenek piosenkarki, śpiewanych po polsku. Piosenek Anny German w wykonaniu m.in. Piotra Jełfimowa, a także jurora z Rosji – autora biografii Anny German i założyciela rosyjskiego fan clubu miłośników twórczości artystki – Iwana Iljiczowa i innych gości Festiwalu, publiczność miała okazję posłuchać podczas Koncertu Galowego, w którym wystąpili także laureaci tegorocznej oraz ubiegłorocznych edycji Festiwalu.

Ambasador RP w Mińsku Konrad Pawlik wręcza Grand Prix Festiwalu solistce Białoruskiej Filharmonii Państwowej Halinie Sokolnik

Halina Sokolnik

O rosnącym z roku na rok poziomie konkursu Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka” świadczy fakt, iż za zaszczyt wystartowania w nim uważają profesjonalni wokaliści. W tym roku Grand Prix Festiwalu zostało przyznane solistce Białoruskiej Filharmonii Państwowej Halinie Sokolnik. W kategorii solistów w wieku od lat 15 do 25 zwycięstwo ex aequo przyznano dwom początkującym piosenkarkom – Alle Janowicz i Innie Trojan. Ta druga w maju zdobyła wyróżnienie jury Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy”, organizowanego przez Związek Polaków na Białorusi. Wśród solistów w wieku powyżej 26 lat pierwsze miejsce zdobyła Polina Danskaja, a w kategorii zespołów do 10-ciu uczestników, jurorzy przyznali zwycięstwo wokalnemu kwintetowi „Piątka”.

Ałła Janowicz

Inna Trojan

Polina Danskaja

Wokalny kwintet „Piątka”

W Koncercie Galowym brzmiały piosenki z repertuaru Anny German śpiewane w językach polskim i rosyjskim.

Grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca „Chabry”, zdobywcy Grand Prix V Festiwalu Piosenki Anny German

Julia Skurko, zdobywczyni Grand Prix III Festiwalu Piosenki Anny German

Śpiewa zespół „Błyskawica”

Znany białoruski tenor Grigorij Poleszczuk

Natalia Pietkiewicz (Kaspierowicz), zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy” i I miejsce III edycji Festiwalu Piosenek Anny German w kategorii wiekowej od 15 do 25 lat

Nadzieja Brońska,  laureatka Międzynarodowego Festiwalu im. Anny German „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze

Wiktoria Chomczukowa, I miejsce IV edycji Festiwalu Piosenek Anny German w kategorii od 26 roku życia i więcej i zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie I Polonijnego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

Jak podkreśliła jedna z organizatorek Festiwalu Maryna Towarnicka tegoroczna edycja konkursu festiwalowego okazała się wyjątkowa pod względem wyboru przez uczestników piosenek z repertuaru Anny German, która śpiewała po polsku i po rosyjsku. Regulamin konkursu przewiduje bowiem, że jedną z piosenek uczestnik konkursu powinien zaśpiewać po polsku, a na drugą może wybrać piosenkę polsko bądź rosyjskojęzyczną. – Polskich piosenek zawsze było więcej, ale obecna edycja pod tym względem okazała się wyjątkowa – przyznała Towarnicka, którą w organizacji Festiwalu wspierała Ambasada RP na Białorusi, Wydział Konsularny przy Ambasadzie, Instytut Polski w Mińsku oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Maryna Towarnicka i Nadzieja Brońska

Poza nagrodami, ufundowanymi w tym roku przez polskie firmy, mające swoje przedstawicielstwa na Białorusi, oraz przez samorząd województwa dolnośląskiego, laureaci Festiwalu mogą liczyć na udział w trasie koncertowej po Polsce, którą każdego roku pomaga organizować Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim. Jego dyrektor Piotr Siła już od kilku lat zasiada w jury Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka” .

Piotr Jełfimow

W tym roku chęć udziału w konkursie Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka” w Mińsku zgłosiło 40 wokalistów i zespołów z różnych zakątków Białorusi. Trzydziestu z nich przebiło się przez pierwszy etap selekcji i wzięło udział w eliminacjach konkursowych, a zwycięzcy w trzech kategoriach konkursowych oraz zdobywcy wyróżnień jury otrzymali prawo do występu w Koncercie Galowym Festiwalu na Małej Scenie Pałacu Republiki.

Marek Ravski

Iwan Iljiczow

Do udziału w konkursie Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka” w Mińsku każdego roku aktywnie zgłaszają się artyści, związani ze Związkiem Polaków na Białorusi. W tym roku poza zwycięstwem w młodszej kategorii wokalistów Inny Trojan, laureatki Festiwalu ZPB „Malwy”, Związek Polaków może pochwalić się wyróżnieniem dla zespołu wokalnego „Błyskawica” z Tołoczyna , kierowanego przez działaczkę ZPB Halinę Sznyrko – laureatkę zeszłorocznej edycji Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka”.

Śpiewają Wiktoria Chomczukowa i Halina Sokolnik

Aktywny udział w Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka” w Mińsku artystów, związanych z ZPB, sprawił, że na widowni podczas Koncertu Galowego można było zauważyć wielu działaczy ZPB, w tym reprezentantów Zarządu Głównego organizacji w randze wiceprezesów – Helenę Marczukiewicz oraz Renatę Dziemiańczuk.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content