HomeSpołeczeństwoBiałoruś się otwiera. Bezwizowy pobyt wydłużą dwukrotnie. Kiedy?

Białoruś się otwiera. Bezwizowy pobyt wydłużą dwukrotnie. Kiedy?

Czas bezwizowego pobytu na Białorusi zostanie wydłużony – z pięciu do dziesięciu dni, – obiecują białoruscy urzędnicy. Chcą, żeby system ruszył jeszcze przed rozpoczęciem II Igrzysk Europejskich, które odbędą się w stolicy Białorusi latem 2019 roku.

Pięciodniowy system bezwizowy, który obowiązuje od 1 lutego ubiegłego roku, i dotyczy podróżnych przybywających na Białoruś przez przejście graniczne na międzynarodowym lotnisku Mińsk – 1, zostanie wydłużony do 10 dni.

„Do czasu Igrzysk Europejskich zdecydowanie zadziała, a być może jeszcze przed ich rozpoczęciem. Nie wykluczone, że pojawią się też nowe „naziemne” przejścia graniczne”- powiedział podczas konferencji prasowej 26 września wiceminister sportu i turystyki Michaił Portnoj.

Urzędnik zapowiedział też, że w czasie igrzysk bez wizy wjazdowej będzie można wjechać na Białoruś przez lądowe przejścia graniczne na podstawie biletów wstępu na wydarzenia sportowe. Taki system działał i sprawdził się podczas mistrzostw świata w hokeju w 2014 roku.

Specjalne udogodnienie Białoruś przewiduje dla Chińczyków. Ci będą mogli przebywać bez konieczności posiadania wizy nawet 30 dni.

Propozycję Ministerstwa Transportu wsparło Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki, ale nie brakuje głosów przeciwnych wpuszczaniu obcokrajowców bez wizy.

„Teraz kwestie te są dokładnie zgłębiane. Musimy udowodnić celowość zarówno ekonomiczną, jak i fakt, że nie będziemy mieć problemów z bezpieczeństwem. Mamy nadzieję, że wkrótce ten problem zostanie rozwiązany”, – powiedział wiceminister.

Obowiązujący od 1 lutego ubiegłego roku system bezwizowy dla zagranicznych turystów, którzy wjeżdżają na Białoruś drogą powietrzną, przyczynił się do zwiększenia liczby turystów.

Według Michaiła Portnoja, w pierwszej połowie 2017 roku, całkowity przepływ pasażerów na lotnisku wzrósł o 27 proc., czyli o ok. 40 tys. osób.

Najchętniej Białoruś odwiedzają Niemcy (około 8 tys.), Polacy (ponad 6 tys.), Hiszpanie (około 3 tys.). Przywieźli ze sobą sporo waluty. W I półroczu eksport usług turystycznych wzrósł o 20 proc. i wyniósł ponad 80 mln USD.

„Ale to jest początek ścieżki, ponieważ doskonale rozumiemy, że manna z nieba sama nam nie spadnie. Musimy bardzo ciężko pracować zarówno na polu informacyjnym, jak i przy tworzeniu odpowiednich warunków, aby uniknąć antyreklamy. Czekamy z niecierpliwością na rok 2018, mamy nadzieję na jakiś impuls, może nastąpi przełom”, – powiedział wiceminister.

W przyszłym roku w Rosji odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Ministerstwo Transportu Białorusi zaproponowało wprowadzenie bezwizowego wjazdu dla obcokrajowcó, którzy kupili bilety na mecze.

„Powiadomiliśmy naszych kolegów z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej i innych resortów, że prawdopodobnie trzeba to zrobić, ponieważ znacznie zwiększy się tranzyt, i nie będzie miało to wpływu na bezpieczeństwo – w jakikolwiek sposób. Takie jest nasze stanowisko. Obecnie jest ono rozpatrywane przez właściwe organy FR. W najbliższej przyszłości zostanie podjęta decyzja „- powiedział Michaił Portnoj.

Podkreślił, że Białoruś jest bardzo ostrożna w kwestii wprowadzenia systemu bezwizowego.

„Jesteśmy bardzo ostrożni, biorąc pod uwagę przede wszystkim aspekty bezpieczeństwa, ale przecież wymierne wpływy zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym”, powiedział wiceminister.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/AB

Najnowsze komentarze

  • Czekam na pozytywną deczję Białorusi , to może się w końcu w te bardzo ciekawe tereny wyprawie. Polock, Głębokie, Wierchniedzwinsk. Lida, …

Skomentuj

Skip to content