HomeSpołeczeństwoRosyjska policja zakłóciła wizytę białoruskich opozycjonistów w Katyniu

Rosyjska policja zakłóciła wizytę białoruskich opozycjonistów w Katyniu

Rosyjska policja próbowała w środę, 23 sierpnia, zakłócić wizytę delegacji białoruskich środowisk niezależnych w Katyniu. Jak powiedział Juraś Hubarewicz, lider opozycyjnego ruchu Za Wolność, dziennikarze Biełsatu przez ponad godzinę byli de facto zatrzymani przez policję.

Juraś Hubarewicz (po lewej) radzi się z kolegami jak najlepiej usytuować przywiezione do Katynia wieńce i kwiaty

Około 50-osobowa delegacja Białorusinów była w środę w Katyniu, by z okazji obchodzonego 23 sierpnia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych uczcić pamięć ofiar represji.

– W pewnym momencie policja zaczęła legitymować dwójkę dziennikarzy Biełsatu – Lubou Łuniową i Alesia Silicza. Najpierw chcieli ich odwieźć na posterunek do Smoleńska, potem czekali na przełożonych. Ostatecznie ich wypuszczono, ale przez około godzinę byli de facto zatrzymani – mówił Hubarewicz w rozmowie z PAP.

Delegacja pod nadzorem

Jak dodał, praktycznie przez cały czas trwania środowej wizyty, delegacja była obserwowana, konwojowana lub wprost nachodzona przez funkcjonariuszy policji, w tym z sił specjalnych OMON.

Rosyjscy policjanci sprawdzają dokumenty białoruskich opozycjonistów

– Zaczęło się to już pod smoleńskim lotniskiem, gdzie chcieliśmy oddać hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu z kwietnia 2010 r. Później nasz autokar był konwojowany w drodze do Katynia, nie pozwolono nam wysiąść z niego w centrum miasta – wyjaśnił opozycjonista.

Na cmentarzu wojennym w Katyniu, jak mówił, gościom zabroniono używać symboliki niezależnej Białorusi, czyli biało-czerwono-białych flag.

Rosyjski policjant legitymuje członka białoruskiej delegacji, znanego białoruskiego malarza Alesia Puszkina (sięga do wewnętrznej kieszeni marynarki po dokument)

– Pracownicy zespołu memorialnego i policjanci przerywali także nasze wystąpienia podczas uroczystości upamiętniających ofiary represji, żądając, byśmy przestali przemawiać – dodał.

Pikieta rosyjskich komunistów z antypolskimi hasłami

Rosyjscy komuniści uważają Polaków za niewdzięczników, plujących w twarz swoim wyzwolicielom

– Zupełnie przypadkowo obok odbywała się demonstracja rosyjskich komunistów, którzy trzymali w rękach transparenty z antypolskimi hasłami – oświadczył Hubarewicz.

Jak podało białoruskie Radio Swaboda, 21 sierpnia na lokalnym portalu readovka.ru ukazał się artykuł zapowiadający „prowokację białoruskich radykałów”.

Podczas modlitwy na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu

Przy kamieniu z tablicą, upamiętniającą ofiary katastrofy prezydenckiego Tu-154M, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych jest obchodzony w rocznicę podpisania przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa w obecności Stalina niemiecko-sowieckiego Białoruśpaktu o nieagresji (wraz z tajnym protokołem dodatkowym), dokonującego podziału Europy Środkowej i Wschodniej na strefy wpływów między III Rzeszą i ZSRR. Jego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski.

Znadniemna.pl za PAP/IAR, fot. Facebook.com

Najnowsze komentarze

  • Chwała ofiarom! Wieczna śmierć i hańba – rusko-bolszewickim MORDERCOM!!!

Skomentuj

Skip to content