HomeOświataPolska młodzież z Białorusi zwiedziła Gdańsk

Polska młodzież z Białorusi zwiedziła Gdańsk

Pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży szkolnej z Grodna, Mińska, Witebska, Szczuczyna, Słonimia, Porzecza, Świsłoczy i Gudogaja z opiekunami skorzystała z zaproszenia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, skierowanego do Związku Polaków na Białorusi, i w dniach 16-20 sierpnia zwiedziła Gdańsk, Sopot oraz okolice Trójmiasta.

W Gdańsku, w trzecim dniu pobytu w Trójmieście, młodych Polaków z Białorusi w sali obrad Rady Miasta Gdańska w Nowym Ratuszu przywitał, wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Bogdanem Oleszkiem, osobiście prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zdjęcie pamiątkowe z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem

Jak relacjonowały gdańskie media, podczas spotkania z prezydentem Gdańska, goście z Białorusi „zasypali go gradem pytań”. – Chodziło między innymi o umożliwienie zwiedzenia Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego w Oliwie i skorzystanie z innych miejscowych atrakcji turystycznych, co wymagało korekty wcześniej ustalonego planu pobytu grupy – opowiada, reprezentująca w Gdańsku Zarząd Główny ZPB wiceprezes organizacji ds. kultury Renata Dziemiańczuk. Działaczka mówi, że pan prezydent z uwagą wysłuchał życzeń gości i z radością zgodził się na korektę, dzięki której młodzież z Białorusi zwiedziła ZOO i odbyła rejs statkiem z Gdańska do Sopotu. – Sporo pytań podczas spotkania zadawał naszej młodzieży sam pan prezydent, którego rodzina po stronie matki ma korzenie na Białorusi – zaznacza Renata Dziemiańczuk.

Polska młodzież z Białorusi w sali obrad Rady Miasta Gdańska

Goście z Białorusi, przebywający w Gdańsku na zaproszenie prezydenta Pawła Adamowicza, to młodzi Polacy z białoruskich miast i wsi, uczący się języka polskiego i traktujący wyjazd do Polski jako okazję do odbycia pozalekcyjnej praktyki językowej, poznania polskiej kultury, historii i obyczajów. Ich pobyt w Gdańsku miał zatem wymiar nie tylko wypoczynkowy, lecz przede wszystkim edukacyjny.

Zdjęcie pamiątkowe w w Europejskim Centrum Solidarności

Sprzyjała temu między innymi wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, w którym młodzi ludzie mieli okazję spotkać legendę opozycji antykomunistycznej w Polsce, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i pierwszego prezydenta RP po upadku komunizmu – Lecha Wałęsę. Pan prezydent z radością przywitał rodaków zza wschodniej granicy Polski i chętnie zgodził się pozować do zdjęcia pamiątkowego z nieplanowanego spotkania z polską młodzieżą z Białorusi.

Z pierwszym prezydentem RP po upadku komunizmu Lechem Wałęsą w Europejskim Centrum Solidarności

Oprócz Europejskiego Centrum Solidarności polska młodzież z Białorusi zdążyła zwiedzić także Centrum Nauki Hewelianum, pospacerować po Parku Oliwskim oraz ulicami głównego Miasta Gdańska, wstąpić do Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej, wejść na molo w Sopocie i poznać wiele innych atrakcji Gdańska i Trójmiasta.

W Katedrze w Oliwie

W ostatnim dniu pobytu, korzystając ze słonecznej ciepłej pogody młodzież spędziła na plaży w Brzeźnie, gdzie można było nie tylko się poopalać, lecz przede wszystkim zanurzyć się w morzu.

Kąpiel w morzu w miejscowości Brzeźno pod Gdańskiem

– Pobyt 50-osobowej grupy młodzieży w Gdańsku na zaproszenie prezydenta Pawła Adamowicza to skutek wieloletniej współpracy między Związkiem Polaków na Białorusi, a władzami Miasta Gdańska i osobiście panem prezydentem Adamowiczem, któremu, korzystając z okazji, za tę współpracę w imieniu Zarządu Głównego ZPB i swoim własnym pragnę serdecznie podziękować – mówi nam prezes ZPB Andżelika Borys.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Bardzo dziękujè Panu Prezydentowi Gdanska( tak jak ja Absolwentowi Gdanskiej Jedynki!)w imieniu mlodziezy z Bialorusi.Sama przyjechalam do Gdanska z dzisiejszej Bialorusi w r.1958.Na FB.jestem czlonkiem grupy Braslawianie i Kresowowiacy i wlasnie chcialam zadac pytanie dlaczego,takie moje spostrzeźenie,w mediach jest tak to przedstawiane,ze Kresy są kojarzone przewaźnie z Ukrainą , a Kresy Północno-Wschodnie sa „niewidoczne”.A tutaj taka mila niepodzianka!!!Brawo za inicjatywę.

Skomentuj

Skip to content