HomeKulturaPiknik Kulturalny w Wołkowysku (fotoreportaż)

Piknik Kulturalny w Wołkowysku (fotoreportaż)

Taką nazwę przybrało spotkanie członków Związku Polaków na Białorusi z Wołkowyska, Lidy, Grodna, Szczuczyna, Rosi, Repli, Szydłowic i innych miejscowości, które miało miejsce 23 lipca na terenie gospodarstwa agroturystycznego „U Rysia” we wsi Korewicze pod Wołkowyskiem.

Piknik Kulturalny stał się de facto przeglądem zespołów artystycznych, działających w poszczególnych oddziałach ZPB.

Część artystyczną pikniku poprzedziła Msza święta. Kościółek w Korewiczach, ledwo pomieścił wszystkich przybyłych na piknik, wśród których byli m.in.: prezes ZPB Andżelika Borys i konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Kościółek w Korewiczach został wypełniony przez uczestników pikniku

Po wspólnej modlitwie uczestnicy pikniku zostali zaproszeni na koncert, w którym wystąpiły m.in.: zespół „Lidziejka” z Lidy, dziecięcy rodzinny zespół taneczny „Wesołe Myszki” z Wołkowyska, zespół wokalny ze Szczuczyna, trio sióstr Kochańskich z Repli, wokalista Zenon Bieńko, gitarzysta i śpiewak Kazimierz Chudziak, oraz zespół wokalno-instrumentalny „Rezerwa” z Wołkowyska.
Podczas przerwy w koncercie głos zabrali goście honorowi pikniku.

Zespół „Lidziejka” z Lidy

Przemawia Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek dziękował Polakom ziemi wołkowyskiej i Grodzieńszczyzny za to, że kochają polską muzykę i piosenkę , którą umieją nie tylko zaśpiewać, lecz również świetnie potrafią się pod nią bawić. –Więź wiekowa, którą dzisiaj demonstrujecie, jest dowodem na to, że kultura polska potrafi łączyć różne pokolenia i stanowić wspólną fascynację dla całych rodzin – mówił dyplomata.

Przemawia Andżelika Borys, prezes ZPB

Do pielęgnowania w rodzinach polskiego języka i kultury nawiązała w swoim przemówieniu także prezes ZPB Andżelika Borys. – Takie święto, jak to dzisiejsze, nie mogłoby się odbyć bez ogromnej pracy zarządów i prezesów poszczególnych oddziałów – mówiła Andżelika Borys, dziękując publicznie organizatorce Pikniku Kulturalnego w Wołkowysku, prezes miejscowego oddziału ZPB Marii Tiszkowskiej.

Organizator pikniku – prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska

W programie pikniku, oprócz występów artystów z poszczególnych oddziałów ZPB, były wspólne zabawy i tańce.

Do wspólnej zabawy ruchowej pod muzykę, demonstrując niewyczerpany temperament, zagrzała publiczność na przykład prezes Oddziału ZPB w Repli Zofia Kochańska. Natomiast prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka osobistym przykładem potrafiła przekonać kilkunastu dorosłych, aby w tańcu spróbowali dorównać dzieciakom z zespołu „Wesołe Myszki”.
Około dwudziestu par utworzyło się na łące przy scenie, kiedy publiczność zaproszono do zatańczenia tzw. „Belgijki”.

Śpiew, muzyka i taniecrzecz jasna dominowały, na Pikniku Kulturalnym w Wołkowysku. Ale swoje stoiska z wyrobami rozłożyli tutaj także miejscowi rękodzielnicy i twórcy ludowi.

Stoisko twórców ludowych

Kierowca kosiarki z przyczepionymi do niej wagonikami z metalowych beczek woził tą improwizowaną ciuchcią świetnie bawiącą się na pikniku dziatwę.

Ciuchcia na bazie kosiarki

Nikt z uczestników pikniku nie pozostał też głodny, gdyż organizator spotkania, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska, zawczasu zadbała o przygotowanie bigosu, a także innych dań piknikowych, którymi mogli się posilić goście spotkania.

Fotorelacja:

Od lewej: Andrzej Sobol, prezes Oddziału ZPB w Szczuczynie, Maria Tiszkowska, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku, Irena Biernacka, prezes Oddziału ZPB w Lidzie, Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie, Andżelika Borys, prezes ZPB

Zenon Bieńko

Zespół „Lidziejka”

Zespół wokalny ze Szczuczyna

Gra i śpiewa Kazimierz Chudziak

Wokalny zespół młodzieżowy z Wołkowyska

Trio sióstr Kochańskich z Repli

Zofia Kochańska, prezes Oddziału ZPB w Repli zachęca do wspólnej zabawy

 

 

 

Stanisław Cimoszko, saksofonista z zespołu „Rezerwa”

Zespół wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ZPB

Zespół wokalno-instrumentalny „Rezerwa”

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Świetna impreza. Gratuluję organizatorom. Tak trzymać!

Skomentuj

Skip to content