HomeOświataDzieci z Mińska na koloniach w Zbicznie koło Torunia

Dzieci z Mińska na koloniach w Zbicznie koło Torunia

Uczniowie szkoły niedzielnej, działającej przy kościele pw. św. Szymona i Heleny, oraz Szkoły Społecznej Języka Polskiego, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku, na zaproszenie Caritas Diecezji Toruńskiej spędziły niezapomniany tydzień w ośrodku Caritas w Zbicznie.

Uczestnicy kolonii w ośrodku Caritas w Zbicznie koło Torunia

Przez tydzień dzieciaki, zarówno te ze szkoły niedzielnej, jak i te, uczące się w szkole ZPB, nie tylko odpoczywały nad przepięknym jeziorem Sosno, na brzegu którego znajduje się ośrodek Caritas. Codziennie uczęszczały też na zajęcia z katechezy i języka polskiego. Poza tym dzieciaki miały zajęcia plastyczne, prowadzone przez doświadczone artystki polskiego pochodzenia z Białorusi: Darię Sumarewą-Kopacz oraz Nadię Bukę. Podczas wieczorowych biesiad przy ognisku wyjaśniło się, że wielu z dzieciaków ma jakiś talent oraz zdolności artystyczne.

Na plaży nad jeziorem Sosno

Podczas zajęć z języka polskiego

Podczas zajęć plastycznych w plenerze

Zwiedzanie okolicy ośrodka w Zbicznie

Na Mszę świetą, odpoczywający w ośrodku Caritasu, chodzili do kościoła parafialnego w Zbicznie.

Dla grupy dzieci z białoruskiej stolicy, przebywających na koloniach w Zbicznie, organizowano wycieczki.

Podczas jednej z nich dzieciaki miały okazję zwiedzić Brodnicę, zabytkowe miasto z ruinami zamku, wieżą krzyżacką, ratuszem i starymi gotyckimi kościołami.

Prawdziwą lekcją historii i kultury polskiej stało się zwiedzanie z przewodnikiem Torunia – miasta Mikołaja Kopernika i piernika toruńskiego. W interaktywnym Muzeum Piernika, w zrekonstruowanej XVI-wiecznej piekarni, dzieci miały możliwość samodzielnie, przy użyciu tradycyjnych narzędzi, zrobić sobie piernik według starych receptur. Oprowadzali grupę dzieci z Mińska po muzeum i piekarni miejscowi przewodnicy – Mistrz Piernikarski oraz Wiedźma Korzenna. Przewodnicy pokazali nam m.in. oryginalne niemieckie maszyny, służące do wypieku piernika (pozwolono nam samym je uruchomić), zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form.

Przed domem Mikołaja Kopernika w Toruniu

W Muzeum Piernika

Największą przyjemność sprawiło rozdawanie upieczonych pierników – najlepszej pamiątki dla rodziców z tej wycieczki, a cała grupa dostała Certyfikat Mistrzów Piernika Toruńskiego.
W Bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, w Kaplicy Kopernikowskiej, największe wrażenie zrobiły na nas: chrzcielnica, przy której chrzczono Mikołaja Kopernika, poświęcone mu epitafium oraz najstarszy na świecie pomnik-popiersie wybitnego polskiego astronoma, wykonany w 1766 roku.

Według najmłodszych uczestników kolonii najlepszym ich punktem stała się wycieczka do Ośrodka Edukacji Historycznej „Gród Foluszek”, gdzie Kasztelan Jan Majewski wraz ze swoimi podwładnymi uczył dzieci strzelania z łuku, walki mieczem, lepienia z gliny, a także dużo opowiadał o rzemiosłach w dawnej Polsce.

W „Grodzie Foluszek” – tak pracowali  z drewnem nasi praprzodkowie

Warsztaty z ceramiki w „Grodzie Foluszek”

Ćwiczenie z mieczem

Nauka strzelania z łuku

Kasztelan „Grodu Foluszek” rozdaje nagrody najlepszym uczniom rzemieślników z Mińska

W drodze powrotnej do domu dzieci pospacerowały po Starym Mieście w Warszawie oraz zwiedziły warszawskie ZOO.

Według kierowniczki grupy – dyrektor szkoły niedzielnej, działającej przy kościele pw. św. Szymona i Heleny Natalii Ławrenko – takie wyjazdy do Polski, jaki odbyły jej wychowankowie dzięki gościnności Caritas Diecezji Toruńskiej, są dla dzieci niesamowitym przeżyciem, motywują ich do nauki nie tylko katechezy, lecz także języka polskiego.

Regułą jest, że większość uczestników takich wyjazdów decyduje się na kontynuowanie nauki języka polskiego. Dotyczy to także Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku.

Polina Juckiewicz z Mińska

No comments

Skomentuj

Skip to content