HomeHistoriaApel prezesa Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB

Apel prezesa Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB

Tadeusz Malewicz, prezes działającego przy Związku Polaków na Białorusi Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej, zwraca się z apelem do wszystkich prezesów oddziałów terenowych ZPB i działaczy organizacji o objęcie opieką polskich miejsc pamięci narodowej, znajdujących się na terenie ich oddziałów.

Tadeusz Malewicz przemawia podczas IX Zjazdu ZPB

W apelu, który trafił do redakcji, czytamy, że prezes Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB prosi działaczy organizacji, aby „w natłoku spraw i obowiązków nie zapominali oni o grobach i cmentarzach polskich powstańców, żołnierzy i partyzantów, którzy oddali życie za Ojczyznę w powstaniach narodowych, a także wojnach i konfliktach zbrojnych”.

Tadeuszowi Malewiczowi chodzi między innymi o miejsca wiecznego spoczynku obrońców Ojczyzny, poległych z rąk sowieckich, a także niemieckich wrogów Polski i Polaków w czasach wojny polsko-bolszewickiej, w okresie międzywojennym, podczas wojny obronnej 1939 roku, II wojny światowej i w czasach stalinowskich”.

„Zadbajmy o groby opuszczone, pozostające bez stałej opieki z powodu tego, że krewni pochowanych w nich osób zostali wywiezieni na Syberię, lub (zagrożeni represjami i zesłaniem na nieludzką ziemię) zmuszeni zostali do opuszczenia swoich małych ojczyzn i wyjazdu do Polski” – apeluje prezes Komitetu Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej.

Tadeusz Malewicz przypomina, że opieka nad pamiątkami, pozostawionymi nam przez dziadów-pradziadów, jest naszym ludzkim, a także narodowym obowiązkiem jako Polaków.

Prezes Malewicz wzywa do zadbania ze szczególną pieczołowitością o symboliczne groby i miejsca, przypominające o rodakach, których szczątki pochowane zostały w miejscach dotąd nieznanych. Chodzi przede wszystkim o pielęgnowanie pamięci o ofiarach stalinizmu, czyli o mordowanych w sposób podstępny i bestialski dowódcach oddziałów Armii Krajowej, jej niezłomnych żołnierzy i pomagającej im ludności.

„Ogarnijmy ich naszą wdzięczną pamięcią i wspólną modlitwą przy zadbanych mogiłach i na uporządkowanych cmentarzach!” – kończy apel do działaczy ZPB Tadeusz Malewicz.

Znadniemna.pl

.

Najnowsze komentarze

 • Szanowni Państwo, wielki szacunek Wam i Waszej działalności związanej z kultywowaniem polskiej tradycji i pamięci historycznej, tym bardziej, że 20-22 września przypada 80 rocznica bohaterskiej obrony Grodna w 1939 r. Proszę o informacje na temat uroczystości na które bardzo chciałbym przyjechać.

  dr Grzegorz Baziur
  podharcmistrz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej
  Kraków

  PS. Jako historyk i instruktor ZHR bardzo chciałbym nawiązać z Wami współpracę. Podaję mój e-mail i telefon:

  [email protected]; + 48 516 843 839.

  Czuwaj!

Skomentuj

Skip to content