HomeOświataRodzinne sprzątanie cmentarzy w Lidzie

Rodzinne sprzątanie cmentarzy w Lidzie

Rodzice dzieci, uczących się języka polskiego w Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi w Lidzie, na zebraniu rodzicielskim postanowili na okres wakacji letnich wziąć pod swoją opiekę polskie nekropolie oraz miejsca pamięci, znajdujące się w ich mieście i w okolicach Lidy.

Sens wakacyjnej opieki nad miejscami pamięci polega na tym, aby w okresie wakacji letnich, kiedy polskie cmentarze i pomniki odwiedza dużo turystów, w tym rodaków z Polski, miejsca te prezentowały się jak najlepiej.

Jednym z takich miejsc jest kwatera wojennych lotników ze stacjonującego tutaj przed II wojną światową 5. Pułku Lotniczego, zajmująca część starego cmentarza katolickiego w Lidzie i nazywana Cmentarzem Lotników.

Doprowadzeniem do stanu reprezentacyjnego Cmentarza Lotników, będącego jedną z najbardziej odwiedzanych w Lidzie i okolicy polskich nekropolii wojskowych, w pierwszych dniach czerwca zajęły się rodziny państwa Ostrouch i państwa Baran. Dorośli pracowali razem z dziećmi, opowiadając najmłodszym przy tej okazji o polskich żołnierzach, spoczywających na cmentarzu i o tym, że kiedyś miasto, w którym mieszkają, znajdowało się w granicach Polski.

– Patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży poprzez wspólne z rodzicami opiekowanie się miejscami pamięci narodowej, to pomysł samych rodziców. Wydaje się, że tego typu wspólne spędzanie czasu posłuży zwiększeniu u młodych lidzian, motywacji do nauki języka polskiego oraz poznawania historii Polski po zakończeniu wakacji – mówi nam Irena Biernacka, prezes Oddziału ZPB w Lidzie.

Weronika Piuta z Lidy

Najnowsze komentarze

  • Brawo, brawo, brawo.Dziękuję za tę inicjatywę i wykonane prace porządkowe. Po ostatnim pobycie na tym cmentarzu w Lidzie myślałem sobie, że tam już nie ma Polaków i ludzi, którzy są wyczuleni i odpowiedzialni za utrzymanie porządku na polskich grobach. Cieszę się bardzo z tej inicjatywy i trzymać tak dalej. Na cmentarzu żydowskim był porządek i zadbane groby. Uczmy się i pamiętajmy o Naszej Polskiej tożsamości na tych terenach, bo jeszcze nie tak dawno mieszkało tutaj wielu Polaków, Żydów i Białorusinów. Zadbajmy o miejsce pamięci Naszych Rodaków.

  • Kochani! Dziękuję Wam z całego serca-za serce , za patriotyzm,za to co robicie od najmłodszego kształtujecie pokolenie-tak trzeba.to są ponad czasowe wartości,którego iphone nie zapewni…

    Jesteście Wielcy-jak Ci Bohaterowie-którzy leża często w bezimiennych grobach-które dzięki Wam-odzyskują świetność-do której niby potrzeba tak niewiele,trochę sił,chęci,środków do pracy..

    Piękne wychowanie ,wspaniała postawa dużych i małych-gratulacje za wspaniałą pracę.

Skomentuj

Skip to content