HomeOświataMEN pisze do Rządu Białorusi – chce rezygnacji ze zmian niekorzystnych dla polskich szkół

MEN pisze do Rządu Białorusi – chce rezygnacji ze zmian niekorzystnych dla polskich szkół

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) w porozumieniu z MSZ zwróciło się do białoruskiego resortu edukacji ws. niekorzystnych dla Polaków i polskich szkół zmian w Kodeksie Oświatowym – tak informuje portal Kresy.pl.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska

Według informacji uzyskanych przez portal Kresy.pl w Ministerstwie Edukacji Narodowej, minister Anna Zalewska w porozumieniu z MSZ wystosowała list do swojego białoruskiego odpowiednika ws. odwołania zmian zaproponowanych do Kodeksu Oświaty, które uderzają w polskie szkoły na Białorusi.

Ministerstwo Edukacji Białorusi przygotowało nowelizację Kodeksu Oświatowego, która może pozbawić dwie działające w tym państwie szkoły z polskim językiem nauczania ich narodowego charakteru. Zagrożenie, polegające na odgórnym wprowadzeniu do polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku języka rosyjskiego bądź białoruskiego do nauczania i na egzaminie maturalnym, szczegółowo opisał w wywiadzie dla portalu Kresy.pl lider środowiska rodziców polskich uczniów.

Z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej MEN pismo wysłano dwa tygodnie temu. Zdaniem Beaty Pietrzyk, naczelnika wydziału w Departamencie Strategii i Współpracy Międzynarodowej, na pewno nie pozostanie ono bez odpowiedzi. Zaznacza ona, że strona białoruska zawsze przesyła coś w odpowiedzi. Nawet wówczas, gdy nie cechuje się ona jakością.

Tydzień temu sprawa polskich szkół na Białorusi była przedmiotem posiedzenia Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele MSZ.

Poseł Robert Winnicki w rozmowie z Kresami.pl ocenił postawę przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako „konstruktywną”, aczkolwiek zauważył, że mieli oni tendencję do łączenia interesów polskiej mniejszości narodowej na Białorusi z demokratyzacją jej systemu politycznego. – Jednak śledzą sytuację na bieżąco – uznał lider RN.

Winnicki w trakcie posiedzenia domagał się rozmowy z przedstawicielem dyplomatycznym Białorusi o tworzeniu kolejnych szkół z polskim językiem nauczania w tym państwie, wobec obecnej wybitnie niekorzystnej sytuacji, gdy społeczność 295 tys. etnicznych Polaków ma do dyspozycji jedynie dwie placówki tego rodzaju.

– Pytałem kiedy powstanie trzecia, czwarta, piąta polska szkoła – twierdził szef RN. – Niech te pytania padną w przestrzeni wzajemnych kontaktów – podkreślał. Jak podsumował: „trzeba naciskać”.

Wcześniej Winnicki wysłał do ministra spraw zagranicznych interpelację, w której domaga się odpowiedzi na pytanie w jaki sposób polska dyplomacja działa, by zniechęcić władze Białorusi do uchwalenia nowelizacji ustawy szkodzącej naszym rodakom w tym kraju.

Podobną interwencję w MSZ podjęła także grupa posłów Kukiz’15. Ich zdaniem wejście w życie wspomnianych wcześniej zmian doprowadzi do likwidacji polskich placówek oświatowych na Białorusi. Przedstawiciele Kukiz’15 zauważają jednak: Szkoły polskie mają szansę przetrwać w obecnej formie. Sytuację może uratować tylko zdecydowana interwencja dyplomatyczna polskiego rządu.

W rozmowie z Kresami.pl poseł Kukiz’15 i szef Endecji Adam Andruszkiewicz podkreślił z kolei, że jeśli strona białoruska chce utrzymywać z nami przyjacielskie relacje, a chciałby, żeby tak było, to mniejszość polska również musi być traktowana po przyjacielsku. – Jeśli będą zmiany niekorzystne dla Polaków na Białorusi, to będzie to źle oddziaływało na nasze relacje. To będzie sygnał, że nie jesteśmy w stanie budować przyjacielskich relacji, tak jakbyśmy sobie tego życzyli – stwierdził poseł Kukiz’15.

Z kolei ws. postulatu dotyczącego zwiększenia liczby polskich szkół poseł Kukiz’15 zaznaczył, że należy najpierw załatwić sprawę nowelizacji kodeksu oświatowego. – Zapewniam wszystkich, że później będę zabiegał o powstanie kolejnych szkół i placówek nauczania na Białorusi – powiedział Andruszkiewicz.

Podkreślił też, że „sprawa naszych rodaków na Białorusi nigdy nie będzie traktowana oddzielnie”. – Zawsze w kontekście naszych relacji będzie podnoszona sytuacja Polaków w tym kraju – zaznaczył poseł Kukiz’15.

Znadniemna.pl za Kresy.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content