HomeSpołeczeństwoPiknik Żeglarski w Brasławiu

Piknik Żeglarski w Brasławiu

Nad jeziorem Drywiaty w Brasławiu, na północy Białorusi, odbył się w sobotę, 27 maja, zorganizowany przez ambasadę RP piknik, podczas którego uroczyście otwarto szkółkę żeglarską sfinansowaną ze środków Polskiej Pomocy w ramach małych grantów Ambasady RP w Mińsku.

„Otwierając szkołę żeglarską na jeziorze Drywiaty przywracamy naszemu regionowi ten piękny sport, którym Brasław sławił się jeszcze w latach 30.” – powiedział przewodniczący brasławskich władz rejonowych Uładzimir Dranieuski podczas uroczystego otwarcia szkółki, w którym wzięli udział m.in. gubernator obwodu witebskiego Mikałaj Szarsniou i ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik. „Niech białe żagle powiewające nad Drywiatami będą symbolem przyjaźni między Białorusią i Polską” – dodał Dranieuski.

Ambasador Pawlik wyraził nadzieję, że „utworzona w ramach Polskiej Pomocy szkółka żeglarska ożywi piękną tradycję żeglarstwa w Brasławiu, ale także będzie służyć jego mieszkańcom i przyczyni się do rozwoju turystyki”. Dodał, że projekt utworzenia szkółki, w ramach którego zakupiono 15 małych jachtów do nauki i motorówkę oraz zbudowano hangar dla łódek i pływający pomost, „to jeden z około 100 tzw. małych grantów sfinansowanych w ramach Polskiej Pomocy na Białorusi w ciągu ostatnich 10 lat”.

Brasławszczyzna, która znajdowała się w granicach II RP, to region słynący z jezior i pięknej przyrody. Pojezierze Brasławskie to jedna z potencjalnych największych atrakcji turystycznych na Białorusi, jednak dla przyciągnięcia większej liczby turystów konieczne jest rozbudowanie miejscowej infrastruktury.

Na utworzenie szkółki żeglarskiej polskie MSZ wydało prawie 100 tys. euro. Możliwe jest rozszerzenie projektu o kolejny etap, wart ok. 40 tys. euro, który będzie obejmował m.in. szkolenia. Partnerem projektu realizowanego w ramach Polskiej Pomocy były władze rejonowe w Brasławiu oraz Rotary Club z Mińska.

Podczas imprezy nad Drywiatami odbyła się m.in. prezentacja umiejętności młodych żeglarzy z Brasławia. Z koncertem wystąpił polski zespół szantowy The Nierobbers. Otwarcie szkółki żeglarskiej było jednym z elementów odbywającej się w Brasławiu 50. edycji międzynarodowego festiwalu kultury tradycyjnej Brasławskie Błyskawice. W trakcie imprezy trwała także degustacja dań polskiej kuchni ciesząca się wielkim powodzeniem wśród uczestników.

W niedzielę, 28 maja, ambasador RP Konrad Palik wraz z delegacją, miejscowi Polacy oraz goście z Polski, m.in. przedstawiciele władz samorządowych woj. podlaskiego i Legionowa, a także przewodniczący Krajowego Stowarzyszenia Brasławia Władysław Krawczuk oddali hołd żołnierzom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. pochowanym na cmentarzu w Brasławiu. Ich groby zostały odrestaurowane przez społeczność polską na Białorusi przy wsparciu ambasady RP w Mińsku.

Podczas apelu pamięci odmówiono krótką modlitwę i odśpiewano hymn państwowy. „To bardzo symboliczne, że jesteśmy tu dzisiaj na grobach polskich żołnierzy, którzy zginęli w bojach w latach 1919-1920” – mówił podczas uroczystości na cmentarzu w Brasławiu ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik po złożeniu wieńców na polskiej kwaterze.

„Wyremontowaliśmy te mogiły wspólnie z Polakami z Witebszczyzny i z Mińska we współpracy z lokalnymi władzami” – oświadczył Pawlik. W 2016 roku, a także w ostatnich tygodniach, na cmentarzu w Brasławiu prowadzone były prace remontowe sfinansowane przez ambasadę. Wykonywali je ochotnicy z różnych miejscowości na Białorusi, m.in. Denis Krawczenko z Witebska oraz bracia Stefan i Jan Łapaccy oraz Czesław Remizowicz z Mińska. Niektórzy z nich jesienią ubiegłego roku zostali odznaczeni medalami „Pro Patria” za pielęgnowanie polskich miejsc pamięci na Białorusi.

Pawlik dziękował zgromadzonym na cmentarzu przedstawicielom lokalnej polskiej społeczności za to, że „dbają o polskie miejsca pamięci, przychodzą tutaj i przypominają również rodakom w Polsce o polskich krzyżach, pod którymi spoczywają polscy żołnierze”.

Znadniemna.pl za minsk.msz.gov.pl

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content