HomeSpołeczeństwoZdewastowali katolicki cmentarz, bo…. szukali cukierków

Zdewastowali katolicki cmentarz, bo…. szukali cukierków

Niesłychane motywy barbarzyńskiego czynu trzech nastolatków, którzy dopuścili się doszczętnej dewastacji ponad setki mogił na cmentarzu katolickim w dawnej polskiej wsi Gruzdowo na Witebszczyźnie.

Skala zniszczeń, jest ogromna. Nie trzydzieści zniszczonych pomników, – jak poinformowaliśmy wcześniej, ale ponad sto zdewastowanych płyt i krzyży.

Rzecznik witebskiej milicji Olga Szkuratowa poinformowała 16 maja, że w rękach stróżów prawa znaleźli się trzej podejrzani o dokonanie barbarzyńskiej dewastacji na cmentarzu parafialnym w miejscowości Gruzdowo w rejonie postawskim. To miejscowi chłopcy, nieletni. Ich prowodyr pochodzi z patologicznej rodziny, – informuje rządowa agencja Belta.

Porozbijane nagrobki na cmentarzu przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gruzdowie, mieszkańcy wioski zauważyli 13 maja, i natychmiast poinformowali milicję. Na miejsce przybyła ekipa śledczych z psami, ale czworonogi tropu nie podjęły. Dopiero przesłuchania miejscowych pomogły ustalić podejrzanych.

„Inicjatorem okazał się uczeń trzeciej klasy, chłopiec stwarzający problemy wychowawcze, pochodzący z dysfunkcyjnej rodziny. Namówił jeszcze dwóch starszych kolegów, żeby poszli z nim na cmentarz pozbierać cukierki, które rodziny – zgodnie z miejscową tradycją pozostawiają na mogiłach swoich zmarłych na Wielkanoc. Dwaj chłopcy, to uczniowie siódmej klasy, jeden z nich ma bardzo dobrą opinię. Jednak na zbieraniu cukierków eskapada się nie zakończyła. Z pobudek chuligańskich chłopcy rozbili kilka nagrobków. Jak zeznali sami sprawcy, to szaleństwo tak ich wciągnęło, że od tego dnia zaczęli regularnie bywać na cmentarzu, by niestrudzenie niszczyć kolejne pomniki” , – opowiada Olga Szkuratowa.

Ponieważ cała trójka to niepełnoletni, sprawa karna nie zostanie wobec nich wszczęta. Nadal trwają czynności wyjaśniające, a pod lupą śledczych znaleźli się rodzice chłopców, którzy odpowiedzą za występki swoich „pociech”. Zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej i grozi im kara grzywny. W jakiej wysokości? Nie wiadomo. Na pewno nie będzie to suma, która pokryje straty wynikające z dewastacji pomników.

Ponadto komisja ds. nieletnich rozpatrzy kwestię skierowania ich do ośrodka wychowawczego dla trudnej młodzieży.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content