HomeHistoriaWiosenne porządkowanie cmentarzy przez Polaków Lidy

Wiosenne porządkowanie cmentarzy przez Polaków Lidy

Oddział Związku Polaków na Białorusi w Lidzie przeprowadził w kwietniu akcję sprzątania polskich cmentarzy i remontowania cmentarnych pomników.

Cmentarz Lotników w Lidzie

Akcją zostały objęte najważniejsze polskie nekropolie Lidy, a także cmentarz wojenny w Surkontach.

W ramach akcji członkowie Oddziału ZPB w Lidzie nie tylko posprzątali cmentarze od zeszłorocznych liści i śmieci. Wycięli roślinność, grożącą zburzeniem pomnikom cmentarnym. Przeprowadzili także drobny remont niektórych pomników.

Działacze Oddziału ZPB w Lidzie podczas pracy

Zarząd Oddziału ZPB w Lidzie wyraża szczególne podziękowanie panu Jerzemu Suszczewskiemu, który na starym cmentarzu w Lidzie dokonał renowacji pomnika uczestniczki Powstania Styczniowego Walerii Ciechanowiczowej z domu Cybulskiej.

Jerzy Suszczewski w trakcie prac renowacyjnych przy pomniku na grobie uczestniczki Powstania Styczniowego Walerii Ciechanowiczowej z Cybulskich

Sprzątaniem cmentarza żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach zajęła się grupa sportowców, należących do działającego przy ZPB Polskiego klubu Sportowego „Sokół”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach wiosennej akcji porządkowania polskich cmentarzy przez Oddział ZPB w Lidzie stało się upamiętnienie żołnierza Armii Krajowej Edwarda Sapierzki na Cmentarzu Słobódzkim w Lidzie. Grób śp. Edwarda Sapierzki wskazał kolegom z Oddziału ZPB w Lidzie miejscowy krajoznawca i działacz ZPB Aleksander Siemionow.

Prowizoryczna tabliczka na krzyżu, stojącym dotąd na grobie śp. Edwarda Sapierzki

Tak obecnie wygląda grób żołnierza AK śp. Edwarda Sapierzki

Na grobie akowca stał drewniany krzyż, na którym była zawieszona prowizoryczna tabliczka z imieniem, nazwiskiem oraz datami urodzin i śmierci śp. Edwarda Sapierzki. Tej wiosny grób akowca doczekał się pomnika z kamienia, na którym zamieszczono inskrypcję, informującą, że w tym grobie spoczywa Żołnierz AK Edward Sapierzko.

Irena Biernacka z Lidy

Najnowsze komentarze

 • Dziękuję!
  Wasza praca ma wielki sens.
  Pozdrawiam ze Słupska i jeszcze raz dziękuję.
  Cezary.

 • Serdecznie dziękuję!

 • Pięknie !

 • ,,Aby człowiek wiedział dokąd idzie,musi wiedzieć,skąd przychodzi.
  Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.”

  Dziękuję za WASZA pracę i pozdrawiam.

 • Dziękuję za WASZ trud i serdecznie pozdrawiam.

 • Dziękuję i pozdrawiam sercem.

Skomentuj

Skip to content