HomeSpołeczeństwoHołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Dla upamiętnienia 77. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 7. tragicznej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w dniu 19 kwietnia ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek oraz reprezentanci polskich organizacji złożyli wieniec i kwiaty oraz zapalili znicze przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie.

Od lewej: konsul RP w Grodnie Anna Pustuł, ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik, pierwszy radca Ambasady RP Marcin Wojciechowski i konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

W uroczystościach, które zorganizowane zostały przy Krzyżu Katyńskim wzięli udział: około stu działaczy ze Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes ZPB Andżeliką Borys oraz przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżeliką Orechwo, delegacja Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi na czele z prezesem Stanisławem Sienkiewiczem oraz Aleksander Kołyszko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej.

Przemawia Konrad Pawlik, ambasador RP

Konrad Pawlik, ambasador RP na Białorusi i Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie złożyli hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, a także ofiarom katastrofy samolotu Tu-154, Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, Pierwszej Damie RP Marii Kaczyńskiej, ostatniemu Prezydentowi RP na Uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz wszystkim członkom polskiej delegacji i załodze samolotu, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

Przedstawicieli Polskiej Macierzy Szkolnej i Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej

W obecności licznie zgromadzonych przy Krzyżu Katyńskim Polaków z Grodna prezesi polskich organizacji wspólnie z dyplomatami złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem, przypominającym grodnianom o tragediach zarówno sprzed 77-ciu, jak i sprzed 7-miu lat.

Ambasador RP Konrad Pawlik i konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Ambasador RP Konrad Pawlik wygłosił krótkie przemówienie oraz podziękował Polakom, którzy przyczynili się do budowy Krzyża Katyńskiego w Grodnie, a także tym, którzy uczestnicząc przez wiele lat w uroczystościach rocznicowych przyczyniali się do utrwalania pamięci i polskiej tożsamości narodowej.

Prezes Zwiazku Polaków na Białorusi Andżelika Borys

Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego ZPB

Teresa Kryszyń, członek Zarządu Głównego Polskiej Macierzy Szkolnej

Przypomnijmy, że 7 kwietnia delegacja władz ZPB z Grodzieńszczyzny odwiedziła Katyń i Smoleńsk w związku z 77. rocznicą mordu popełnionego przez NKWD na Polakach, a także w celu uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 r.

Działacz ZPB Jerzy Pietuszok, który zajmuje się renowacją Krzyża Katyńskiego pokazuje prezes ZPB Andżelice Borys co już zostało zrobione

Prezes ZPB Andżelika Borys przedstawia dyplomatom działacza ZPB Jerzego Pietuszka i jego kolegę, którzy zajmują się renowacją na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie

Po uroczystościach liderzy organizacji polskich zostali zaproszeni na spotkanie z ambasadorem RP Konradem Pawlikiem do Konsulatu Generalnego w Grodnie. Tematykę tego spotkania zdominowała niepokojąca sytuacja polskiego szkolnictwa na Białorusi. Konrad Pawlik zapewnił uczestników spotkania, że rozwój polskiego szkolnictwa na Białorusi jest jednym z priorytetów polskiej polityki na Białorusi.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content