HomeSpołeczeństwoSpotkanie krajoznawcze w Brzostowicy Wielkiej

Spotkanie krajoznawcze w Brzostowicy Wielkiej

Spotkanie poświęcone historii ziemi brzostowickiej zorganizował 26 lutego niedawno założony Oddział Związku Polaków na Białorusi w Brzostowicy Wielkiej.

Opowiada historyk i krajoznawca Mikołaj Pacenko

Działacze brzostowickiego oddziału umówili się na spotkanie w miejscowym muzeum krajoznawczym, noszącym nazwę Muzeum Wiewiórki i Brzostowicy. Taka nazwa tłumaczy się tym, że mianowicie wiewiórka widnieje na herbie centrum rejonowego. Muzeum Wiewiórki powstało zaledwie dwa lata temu. Przedstawione w nim są dzieje Brzostowicy Wielkiej i ziemi brzostowickiej od czasów starożytności, a najstarszy eksponat, pochodzący z wykopalisk archeologicznych, liczy około pięciu tysięcy lat.

Galeria obrazów Chodkiewiczów, właścicieli Brzostowicy Wielkiej

Wycieczkę po muzeum poprowadził miejscowy historyk Mikołaj Pacenko. Przewodnik bardzo długo pracował w archiwach, a badania nad historią ziemi brzostowickiej zaprowadziły go aż do Londynu, w którym Mikołaj Pacenko poznał przedstawicieli rodu Kossakowskich, ostatnich właścicieli Wielkiej Brzostowicy. Oprowadzając po muzeum grupę działaczy z brzostowickiego oddziału ZPB, pan Mikołaj zauważył, że zainteresowanie z ich strony tym co opowiadał, sprawiło, iż wycieczka po muzeum trwała rekordowo długo.

Herb miasta

Makieta kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, od którego pozostały ruiny

Po wizycie w muzeum uczestnicy spotkania krajoznawczego udali się na miejscowy cmentarz, na którym stoi symboliczny pomnik-obelisk, upamiętniający polskich żołnierzy, poległych podczas zaciętych walk o Brzostowicę w okresie wojny polsko-bolszewickiej, we wrześniu 1920 roku. Przy pomniku członkowie brzostowickiego oddziału ZPB odmówili modlitwę w intencji wszystkich polskich żołnierzy, poległych za Ojczyznę w różnych wojnach i konfliktach zbrojnych.

Przy symbolicznym pomniku-obelisku, upamiętniający polskich żołnierzy z 1920 roku

Z cmentarza uczestnicy spotkania krajoznawczego, odbywającego się w formacie wycieczki, udali się do gospodarstwa agroturystycznego „Ciche stawy”, gdzie zaproszony historyk z Wołkowyska Witalij Predko opowiedział o skomplikowanej historii kościołów w Brzostowicy Wielkiej. Miejscowi mieszkańcy z zainteresowaniem słuchali też związane z ich miejscowością ciekawostki, chociażby te, dotyczące pobytu w Brzostowicy Wielkiej Melchiora Wańkowicza.

Podczas spotkania działaczy ZPB

Po wysłuchaniu prelekcji Witalija Predki, uczestnicy spotkania omówili sprawy związane z funkcjonowaniem swojego oddziału ZPB. Dzielili się pomysłami na kolejne przedsięwzięcia, zastanawiali się skąd mogą uzyskać pomoc na ich realizację. Prezes Oddziału ZPB w Brzostowicy Wielkiej Leszek Poczobut zaproponował, aby wystąpić do Zarządu Głównego ZPB z prośbą o wsparcie pomysłu, polegającego na organizowanie w Brzostowicy Wielkiej cyklicznych festiwali folkloru, gdyż gospodarstwo agroturystyczne „Ciche stawy” doskonale pasuje do organizowania na jego terenie tego typu przedsięwzięć, a jego właściciel nie byłby im przeciwny.

Działacze Oddziału ZPB w Brzostowicy Wielkiej mają wiele pasji i zainteresowań. Na przykład Oleg Soroka, lekarz z zawodu, jest założycielem drużyny hokejowej „Szalone Wiewiórki”, która 17 lutego zagrała mecz z białostocką „Husarią”, drużyną grającą w 2 Lidze Mistrzostw Polski w Hokeju na Lodzie w Dywizji Północno-Wschodniej.

Kolejni działacze oddziału – Aleksander Bojarczuk z małżonką i kilka innych osób – to zapaleni kajakarze. W tym roku planują oni zorganizować spływ rzeką Roś i ułożyli już nie tylko plan spływu, lecz także plan zabytków polskiej historii i kultury, które odwiedzą na postojach, organizowanych w trakcie spływu.

Zdjęcie pamiątkowe działaczy ZPB z Brzostowicy Wielkiej z Ireną Waluś, wiceprezes ZPB

Kończąc spotkanie jego uczestnicy za pośrednictwem autorki niniejszej relacji, piastującej funkcję wiceprezes ZPB przekazali Zarządowi Głównemu ZPB w darze portret Tadeusza Kościuszki autorstwa brzostowickiego malarza i grafika Mikołaja Żłobowicza.

Irena Waluś z Brzostowicy Wielkiej, zdjęcia autorki

Najnowsze komentarze

 • Informacja o spotkaniu Krajoznawców bardzo mnie ucieszyła 🙂 Witam Was i cieszę się że jest nas krajoznawców sporo. Pozdrawiam Ireneusz Instruktor Krajoznawstwa Polski PTTK 🙂

  • Dzenkue pane Ireneuszu ZPB Duża Bierestowica.

 • Swietnie. Powodzenia w pomyslach i ich realizacji.
  Trzymam kciuki.
  Pozdrowienia z Kalifornii.

  • Dzenkue pane Andrzeju za pozdrawena z slonecnei Kolifornii.

  • Dziękuję panie Andrzeju za pozdrowienia z słonecznej Kalifornii. Postaramy się nie zawieść. ZPB Duża Bierestowica..

 • Pane Ireneuszu,zaprashamy na spływ rzeką Roś z obeizenem zabytków polskiej historii i kultury.

Skomentuj

Skip to content