HomeOświata„Weekendowe przedszkole” polskich dzieci z Grodna w Supraślu

„Weekendowe przedszkole” polskich dzieci z Grodna w Supraślu

Grupa polskich przedszkolaków z Grodna przyjechała w sobotę, 11 lutego, do swoich rówieśników z Supraśla. Dzieci uczestniczą w programie wymiany „Weekendowe przedszkole”, realizowanym przez Związek Polaków na Białorusi, przedsiębiorstwo EKOprojekt z Sokółki oraz samorządy gmin i powiatów województwa podlaskiego.

Przemawia burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski

– Takie sobotnie wymiany dzieci są dla najmłodszych bardzo ważne – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem Białystok, kierowniczka projektu z ramienia Związku Polaków na Białorusi, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Orechwo. Jak podkreśliła wyjazdy te są organizowane, „aby dzieci miały możliwość rozmawiania w języku polskim, miały możliwość obcowania z dziećmi w tym samym wieku i by poznawały kraj, o którym mówią, że to kraj ich przodków, o którym opowiadają im rodzice, do którego wyjeżdżają tak często, który jest tak blisko”.

Występ dzieci z przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu

– Już od kilku lat język polski jest w białoruskich szkołach sprowadzany na margines” – ujawniła działaczka ZPB – „Jest nauczany w ramach zajęć fakultatywnych, albo kółek. W Grodnie została zlikwidowana ostatnia polska grupa przedszkolna. Szykuje się nowelizacja ustawy o oświacie, według której szkoły polskie przestaną już być szkołami polskimi. Nauka przedmiotów ścisłych i egzaminy będą w jednym z języków państwowych.”

Dyrektor placówki oświatowej Beata Grochowska-Surowiec wita dzieciaków z Białorusi

Nie jest to pierwszy wyjazd najmłodszych przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi. Przedszkolaki w ramach „Weekendowego przedszkola” były już w Sokółce, Augustowie i Dąbrowie Białostockiej.

Zajęcia plastyczne

Drugi od lewej: burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo i Jerzy Pławsiuk, szef i właściciel przedsiębiorstwa EKOprojekt z Sokółki

Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo dziękuje Beacie Grochowskiej-Surowiec, dyrektor przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Supraślu

„Dzieci miło je wspominają, a jednocześnie mają żywy kontakt z rówieśnikami i językiem, a to jest najważniejsze” – zaznacza Jerzy Pławsiuk, szef i właściciel przedsiębiorstwa EKOprojekt z Sokółki, będący jednym z organizatorów projektu „Weekendowe przedszkole”. Mówi, że za każdym razem wyjazdy są organizowane przy dużym wsparciu podlaskich samorządów.

Największą atrakcją dla dzieci był kulig

Po przejażdżce po lesie na saniach ciągniętych przez konie było ognisko, kiełbaski i dobra zabawa

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo udzielają wywiadu mediom

Z kolei burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski deklaruje, że czeka na kolejne takie inicjatywy:

Dzieci odwiedzili Muzeum Ikon, znajdujące się przy Monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Podczas zwiedzania można było obejrzeć setki ikon, pochodzących głównie z XIX wieku, ale też i znacznie starszych

Przewodnik w ciekawy sposób przedstawiła eksponaty muzeum, ukazane na ikonach postacie oraz kanon, w jakim zostały napisane

„Bardzo się cieszę, że doszło do zorganizowania takiego spotkania. To nie tylko zabawa dzieci, ale też wspieranie się we wspólnej naszej polskości. Ponad granicami, bo należymy do jednego narodu, który nie jest przecięty jedną granicą, a wieloma.”

Smaczny obiad w restauracja „Dzika Róża” w hotelu Borowinowy Zdrój

Znadniemna.pl za radio.bialystok.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content