HomeKulturaPolska na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Polska wróciła na Międzynarodowe Targi Książki, które organizowane są co roku w stolicy Białorusi. Od 8 do 12 lutego w mińskiej hali wystawowej Bielexpo trwa już XXIV edycja Targów, na których po czterech latach nieobecności pojawiło się stoisko z polskimi wydawnictwami.

Materiały informujące o wydarzeniach, odbywających się na polskim stoisku na Targach

W części komercyjnej polskiego stoiska nabyć można publikacje polskich autorów, wydane w języku polskim, bądź w tłumaczeniach na języki białoruski i rosyjski. W części wystawowej zaś przedstawione są wydania zrealizowane przy udziale Instytutu Polskiego w Mińsku oraz Instytutu Książki.

Irena Kulik, bibliotekarka w Bibliotece Instytutu Polskiego w Mińsku i wicedyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Tomasz Adamski

Zwiedzający polskie stoisko na targach mają możliwość uzyskania informacji o Polsce i o polskim rynku wydawniczym. Jest ono czynne w dniach 9-11 lutego w godzinach 10.00 – 19.00, a 12 lutego w godzinach 10.00 -12.00.

Dużym zainteresowaniem cieszą się podręczniki do nauki języka polskiego

Przy wystawie wydawnictwa Ars Polona S.A.

Aby przybliżyć białoruskiej publiczności polską literaturę, przygotowano również wydarzenia, towarzyszące polskiej obecności na Targach. W programie przewidziano m.in.: spotkanie autorskie z jednym najbardziej znanych twórców współczesnej polskiej literatury science fiction, Jarosławem Grzędowiczem (11 lutego, godz. 10.00, sala konferencyjna), prezentację białoruskich przekładów książek Stanisława Lema oraz Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (10 lutego, godz. 15.00 i 16.00, stoisko polskie), a także białoruskiego wydania powieści „Nadberezyńcy” Floriana Czernyszewicza (11 lutego, godz. 14.00, sala konferencyjna). W programie nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych z myślą o najmłodszych czytelnikach i ich rodzicach – czeka na nich prezentacja książek dla dzieci, wydawanych przez wydawnictwo Wytwórnia połączona z warsztatami, które poprowadzi polska ilustratorka Monika Hanulak (12 lutego, godz. 12.00, Scena dziecięca).

Wystawa książek polskich autorów, wydanych w językach białoruskim i rosyjskim

Polskojęzyczne pozycje książkowe

Cytowany przez witrynę Instytutu Polskiego dyrektor tej instytucji Dariusz Jaworski podkreśla, że polska obecność na Targach „to próba spojrzenia na nowo na naszą współpracę z Białorusią, ale także z każdym z naszych sąsiadów na Wschodzie. Więzi kulturowe, historyczne, jakie łączą nas z Białorusią, są nie do przecenienia. Chcemy pokazywać, że polska literatura ma wiele do zaoferowania, jest bogata i różnorodna”.

Organizatorami polskiego wystąpienia na Targach jest Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Książki oraz wydawnictwo Ars Polona i firma UNIBEP.

Ludmiła Burlewicz z Mińska, www.instytutksiazki.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content