Polska wróciła na Międzynarodowe Targi Książki, które organizowane są co roku w stolicy Białorusi. Od 8 do 12 lutego w mińskiej hali wystawowej Bielexpo trwa już XXIV edycja Targów, na których po czterech latach nieobecności pojawiło się stoisko z polskimi wydawnictwami.
W części komercyjnej polskiego stoiska nabyć można publikacje polskich autorów, wydane w języku polskim, bądź w tłumaczeniach na języki białoruski i rosyjski. W części wystawowej zaś przedstawione są wydania zrealizowane przy udziale Instytutu Polskiego w Mińsku oraz Instytutu Książki.
Zwiedzający polskie stoisko na targach mają możliwość uzyskania informacji o Polsce i o polskim rynku wydawniczym. Jest ono czynne w dniach 9-11 lutego w godzinach 10.00 – 19.00, a 12 lutego w godzinach 10.00 -12.00.
Aby przybliżyć białoruskiej publiczności polską literaturę, przygotowano również wydarzenia, towarzyszące polskiej obecności na Targach. W programie przewidziano m.in.: spotkanie autorskie z jednym najbardziej znanych twórców współczesnej polskiej literatury science fiction, Jarosławem Grzędowiczem (11 lutego, godz. 10.00, sala konferencyjna), prezentację białoruskich przekładów książek Stanisława Lema oraz Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (10 lutego, godz. 15.00 i 16.00, stoisko polskie), a także białoruskiego wydania powieści „Nadberezyńcy” Floriana Czernyszewicza (11 lutego, godz. 14.00, sala konferencyjna). W programie nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych z myślą o najmłodszych czytelnikach i ich rodzicach – czeka na nich prezentacja książek dla dzieci, wydawanych przez wydawnictwo Wytwórnia połączona z warsztatami, które poprowadzi polska ilustratorka Monika Hanulak (12 lutego, godz. 12.00, Scena dziecięca).
Cytowany przez witrynę Instytutu Polskiego dyrektor tej instytucji Dariusz Jaworski podkreśla, że polska obecność na Targach „to próba spojrzenia na nowo na naszą współpracę z Białorusią, ale także z każdym z naszych sąsiadów na Wschodzie. Więzi kulturowe, historyczne, jakie łączą nas z Białorusią, są nie do przecenienia. Chcemy pokazywać, że polska literatura ma wiele do zaoferowania, jest bogata i różnorodna”.
Organizatorami polskiego wystąpienia na Targach jest Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Książki oraz wydawnictwo Ars Polona i firma UNIBEP.
Ludmiła Burlewicz z Mińska, www.instytutksiazki.pl