HomeKulturaPolacy z Mińska śpiewali charytatywnie na Dolnym Śląsku

Polacy z Mińska śpiewali charytatywnie na Dolnym Śląsku

Zespół wokalny „Tęcza”, działający przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku, wziął udział w XIV Ogólnopolskim Koncercie Charytatywnym dla Kresowian, który odbył się w Sycowie na Dolnym Śląsku.

Na scenie zespół „Tęcza” z Mińska

Ogólnopolski Koncert Charytatywny dla Kresowian w Sycowie to duże przedsięwzięcie artystyczne, na które co roku zjeżdżają się artyści zza wschodniej granicy Polski. Białoruś w tym roku była reprezentowana przez działający przy Oddziale ZPB w Mińsku zespół „Tęcza”, którym kieruje Tatiana Wołoszyna. Polacy z Ukrainy oddelegowali do Sycowa chór kameralny „Cantica Anima” oraz zespół „Podolskie Malwy” z Baru. Z ukraińskiego Koziatynia dojechał do Sycowa zespół wokalny „Podolskie Świderki”, nazwany tak na cześć Krzysztofa Świderka, jednego z organizatorów Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego dla Kresowian w Sycowie, byłego konsula generalnego RP w Winnicy, a wcześniej w Mińsku, pełniącego obecnie misję w Irkucku.

Pomysłodawca i współorganizator koncertu, konsul generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek

Ogólnopolski Koncert Charytatywny dla Kresowian w Sycowie jest zwieńczeniem całego szeregu wydarzeń artystycznych, w których uczestniczą przyjeżdżający tu każdego roku polscy artyści ze Wschodu. Podobnie, jak w latach poprzednich, koncerty charytatywne oprócz Sycowa odbyły się w Krośnicach i Wołowie, przy czym Krośnice organizowały taki koncert już dwunasty rok z rzędu, Wołów zaś zrobił to po raz drugi.

Zespół „Tęcza” śpiewa na Koncercie Charytatywnym w Krośnicach

Koncert Charytatywny w Krośnicach. Przemawia wójt gminy Krośnice Andrzej Biały

Najważniejszym koncertem, organizowanym już czternasty rok z rzędu, stał się koncert w Sycowie, na który tradycyjnie zjeżdża się wielu gości – przedstawiciele kościoła, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowcy. W tym roku po raz kolejny w koncercie uczestniczył biskup Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, zwany „małym rycerzem z Kamieńca”. Inaugurując czternastą edycję Koncertu wszystkich bardzo ciepło witali gospodarze uroczystości. Burmistrz Sławomir Kapica dziękował za przybycie przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, swoim kolegom samorządowcom wszystkich szczebli, a także województw ościennych, radnym powiatowym i gminnym, służbom publicznym ze strażą i policją, przedstawicielom stowarzyszeń i jednostkom organizacyjnym gminy.

Przemawia Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP

Przemawia Iwona Kozłowska z MSZ

Tegoroczną edycję swoją obecnością zaszczyciła szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP Beata Kempa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP reprezentowała Iwona Kozłowska z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. Podobnie jak w latach poprzednich na koncercie pojawił się senator RP Stanisław Gogacz, znany z organizowania pomocy Polakom na Wschodzie. W tym roku senator Gogacz po raz kolejny zorganizował akcję „Polacy- Rodakom”, w ramach której szkoły i organizacje społeczne w Polsce przekazały Polakom na Kresach 4300 paczek z żywnością.

Przemawia senator RP Stanisław Gogacz

Minister Beata Kempa, przemawiając do publiczności zgromadzonej w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sycowie, zainicjowała oddanie hołdu świętej pamięci Wiktorowi Węgrzynowi, komandorowi Rajdu Katyńskiego, który co roku pojawiał się na koncercie w Sycowie, aby wspierać tę inicjatywę, umożliwiającą polskim artystom z Kresów koncertowanie co roku na Dolnym Śląsku.

Przemawia red. Grażyna Orłowska-Sondej

Koncert Charytatywny zainaugurował występ przedszkolaków z Sycowa. Po nich na scenę wychodzili artyści z Ukrainy. Jak co roku podczas koncertu ogłoszona została kolejna, ósma już, edycja akcji społecznej „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W akcji tej, realizowanej z inicjatywy redaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej z TVP Wrocław, w ubiegłym roku udział wzięło około dwieście tysięcy dzieci i młodych ludzi z Dolnego Śląska. Pani redaktor została przywitana na scenie ogromnymi brawami. Grażyna Orłowska-Sondej wyraziła żal z powodu obejmującego ją zakazu wjazdu na Białoruś, ze względu na który od sześciu lat nie może ona podróżować do tego kraju.

Tuż po wystąpieniu Grażyny Orłowskiej-Sondej na scenie pojawili się artyści z Białorusi – zespół „Tęcza” pod kierownictwem Tatiany Wołoszynej. Wykonanie przez Polaków z Mińska piosenki „Polsko Moja” autorstwa Heleny Abramowicz, tradycyjnie wzbudziło niezwykłe wzruszenie wśród publiczności, która słuchała jej na stojąco.

Wywiad Polaków z Mińska dla TVP Wrocław

Podczas koncertu harcerze prowadzili kwestę na rzecz Polaków na Wschodzie. Udało się uzbierać ponad 10 tysięcy złotych, które przekazano siostrze Michalinie Rak, prowadzącej na Litwie hospicjum dla umierających na raka.

Spotkania artystyczne w Sycowie i na Dolnym Śląsku z okazji Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego dla Kresowian mają, jak się okazuje, moc, inspirującą twórczości. Piszący poezje ksiądz Wacław Buryła, będący bratem proboszcza z Krośnic, po Koncercie Charytatywnym w Krośnicach ułożył wiersz, który zadedykował rodakom z Ukrainy i Białorusi:

Ksiądz Wacław Buryła czyta wiersz zadedykowany Polakom z Ukrainy i Białorusi

tak wiele nas łączy i tak wiele dzieli
ta sama Ziemia pełna różnych granic
ta sama Prawda mówiona inaczej
te same marzenia gubione po drodze
jak zbędny bagaż który wciąż przeszkadza
łzy które pieką i we dnie i w nocy
i radość która trwa tylko przez chwilę

dobrze że możemy patrzeć sobie w oczy
aby w nich widzieć nie spalone mosty
by w nich znajdować ten sam błękit nieba
w którym się zmieścił cały uśmiech Boga

dobrze że możemy wciąż rozpalać miłość –
to ona sprawia że jesteśmy piękni
(26.27.01.2017. Krośnice – Milicz)

Ludmiła Burlewicz z Sycowa, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content