HomeReligiaZespół „Oremus” z Iwia dwukrotnym zdobywcą Grand Prix Festiwalu „Gloria in Excelsis Deo”

Zespół „Oremus” z Iwia dwukrotnym zdobywcą Grand Prix Festiwalu „Gloria in Excelsis Deo”

XIV Dekanalny Festiwal Kolęd i Pastorałek „Gloria in Excelsis Deo” odbył się 22 stycznia w Iwiu, w miejscowym Domu Kultury. Na scenie festiwalu, pojawiło się ponad 300 młodych artystów z różnych parafii dekanatu iwiejskiego oraz z sąsiednich dekanatów.

Przemawia ksiądz Jan Gawecki

Artyści występowali w różnych kategoriach konkursowych: soliści, duety, trio, kwartety oraz chóry i zespoły. Oprócz mieszkańców Iwia i okolic na festiwal przybyli wysocy goście: Metropolita Mińsko-Mohylewski,  arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, przedstawiciele miejscowej władzy w osobie przewodniczącego Iwiejskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego Aleksandra Bułaka, oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Konsul RP w Grodnie Anna Pustuł, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz i przewodniczący Iwiejskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego Aleksander Bułak

Festiwal pokonuje nowe granice

Jak podkreśla pomysłodawca festiwalu i jego wieloletni organizator, proboszcz parafii w Iwiu ks. Jan Gawecki, nazywany przez uczestników „motorem festiwalu”, inicjatywa organizowania w Iwiu takiego wydarzenia artystyczno-religijnego, jakim jest Festiwal „Gloria in Excelsis Deo” zrodziła się u niego już dosyć dawno i festiwal pamięta czasy, kiedy warunki, w jakich się odbywał były niezwykle skromne.

Ks. Jan Gawecki i ks. Jerzy Martinowicz

W ostatnich latach według ks. Gaweckiego festiwal stał się wydarzeniem niezwykle ważnym dla całego Iwia. Dzieci, młodzież, rodzice i mieszkańcy czekają na festiwal przez cały rok.

Proboszcz w Iwiu ujawnia, że w ciągu roku stara się zgromadzić jak najwięcej prezentów, które podczas festiwalu zostaną wręczone uczestnikom. Są to rozmaite nagrody, poczynając od pluszaków i kończąc na instrumentach muzycznych oraz rowerach.

Trzeba zaznaczyć, że iwiejski festiwal kolęd i pastorałek, każdego roku obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej parafii i młodych artystów. Już dawno wykroczył on poza granice dekanatu, w którym jest organizowany.

W tym roku, na przykład, ksiądz Gawecki zaprosił do zaprezentowania się na festiwalu dzieci, uczące się języka polskiego w szkółkach parafialnych miasta Lidy.  Z zaproszenia księdza Gaweckiego skorzystał zespół „Gwiazdka Jezusa” oraz solista Antoni Romaniuk.

Ks. Jerzy Martinowicz rozmawia z Antonim Romaniukiem, solistą z Lidy

Jak zaznaczyła w rozmowie z portalem Znadniemna.pl prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka poziom młodych artystów z Lidy na razie nie wystarcza, aby liczyć na zwycięstwo w konkursie festiwalowym. – Każdy uczestnik festiwalu otrzymał jednak prezent od organizatorów i poczuł się dowartościowany. Tegoroczny udział naszych dzieci w festiwalu w Iwiu, na pewno zmotywuje dzieciaków, do tego aby jak najlepiej przygotować do występu na festiwalu za rok. Ufamy, że ks. Jan Gawecki znowu nas zaprosi – mówi Irena Biernacka.

Młodzi artyści z Lidy z Ireną Biernacką, prezes Oddziału ZPB w Lidzie

Przewodniczący tegorocznego jury festiwalu Henryk Dawidowicz, zaznaczył w rozmowie z Grodnensis.by, że wyłonienie zwycięzców i laureatów festiwalu z każdym rokiem staje się dla jurorów coraz większym problemem. – Każdy z tych, kto wychodził na scenę zasłużył moim zdaniem na najwyższą ocenę – podkreślił Henryk Dawidowicz.

Festiwal jako element ewangelizacji świata

W programie konkursowym festiwalu wystąpili artyści w różnych kategoriach, poczynając od solistów i kończąc na chórach. Każdy występ wyróżniał się profesjonalnym przygotowaniem uczestników. Dzieci z uśmiechem na twarzy i entuzjazmem starali się przekazać publiczności wielką radość o narodzinach Chrystusa.

Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz

Zwrócił na to uwagę Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz, podkreślając, że przedstawienia kolędnicze, podobnie jak kolędy i pastorałki, są znanym od dawna sposobem ewangelizacji. Z tego powodu, dziękując organizatorom festiwalu, hierarcha zachęcił obecnych do włączenia się w ewangelizację świata, a przede wszystkim naszego kraju, któremu życzył, aby wszyscy jego mieszkańcy cieszyli się pokojem i zgodą.

Zespół „Oremus” z Iwia

Mimo trudności, jakie tradycyjnie miało jury z wyłonieniem laureatów i zwycięzców, jurorzy podjęli decyzję, iż Grand Prix festiwalu drugi rok z rzędu otrzymał zespół „Oremus” z Iwia.

Zdjęcie pamiątkowe uczestników festiwalu

Znadniemna.pl na podstawie Grodnensis.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content