HomeSpołeczeństwoAukcja charytatywna Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Aukcja charytatywna Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Około tysiąca nowych białoruskich rubli zarobili 27 grudnia 2016 roku dla Dziecięcego Hospicjum w Grodnie podczas pierwszej, z kilku zaplanowanych, aukcji charytatywnej, członkowie działającego przy ZPB Towarzystwa Plastyków Polskich. Aukcja odbyła się w ramach świątecznej akcji pod hasłem „Razem możemy więcej!”

Przemawia Gennadiusz Picko, prezes TPP

W charakterze lotów wystawione zostały głównie dzieła malarskie autorstwa członków TPP przy ZPB. Akcję dodatkowo wsparł Konsulat Generalny RP w Grodnie, ofiarując sprzęt narciarski, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników aukcji.

Aukcję poprowadzili prezes TPP przy ZPB Gennadiusz Picko i wiceprezes ZPB ds. kultury Renata Dziemiańczuk.

Renata Dziemiańczuk i Gennadiusz Picko

Zanim prowadzący ogłosili sprzedaż pierwszego lotu aukcyjnego, przed zgromadzoną publicznością wystąpili młodzi artyści. Aukcję charytatywną wykonaniem dwóch piosenek o tematyce bożonarodzeniowej wsparła gwiazda dziecięcych i młodzieżowych imprez kulturalnych ZPB, laureatka wielu konkursów wokalnych Roksana Brodowicz. Młoda wokalistka skorzystała z okazji, aby złożyć rówieśnikom z Dziecięcego Hospicjum w Grodnie życzenia świąteczno-noworoczne i życzyć uczestnikom aukcji udanych nabytków.

Śpiewa Roksana Brodowicz

Po występie młodej artystki prowadzący oddali głos obecnemu na aukcji konsulowi generalnemu RP w Grodnie Jarosławowi Książkowi. Dyplomata w swoim przemówieniu zaznaczył, że cieszy go zarówno sam pomysł akcji charytatywnej na rzecz hospicjum, jak i możliwość jej wsparcia aukcyjnymi lotami. – Hospicja na całym świecie potrzebują wsparcia i są wspierane przez ludzi wielkiego serca w sposób taki, jaki proponują nam organizatorzy dzisiejszej aukcji. Sprawa wspierania hospicjów teoretycznie powinna obchodzić każdego człowieka, gdyż nikt z nas nie ma pewności, że sam nie będzie kiedyś potrzebować hospicjum – pozwolił sobie na refleksję Jarosław Książek.

Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Po przemówieniu konsula generalnego przygotowany własnymi silami, niezwykle wzruszający koncert zaproponowali uczestnikom aukcji podopieczni Dziecięcego Hospicjum w Grodnie. Jedna z wychowanek tej instytucji – dziewczyna z zespołem Downa – zaprezentowała kompozycję taneczno-gimnastyczną, z którą wzbudziła podziw i aplauz przebywającej na sali publiczności. W wykonaniu dzieci specjalnej troski widzowie zobaczyli też występ teatralno-muzyczny, a także wysłuchali wiersz o Nowym Roku.

W imieniu swoich podopiecznych, współpracowników i wolontariuszy wszystkim organizatorom i uczestnikom akcji „Razem możemy więcej” podziękowała dyrektor Dziecięcego Hospicjum w Grodnie Olga Szulga.

Olga Szulga

Wzruszona występami beneficjantów zbieranej pomocy publiczność aktywnie włączyła się w licytację poszczególnych, wystawionych na aukcję lotów w postaci malarskich dzieł sztuki. Była to nie byle okazja do nabycia po względnie niewysokich cenach dzieł malarskich autorstwa cenionych na Białorusi, w Polsce i innych krajach, artystów, takich jak chociażby Wasyl Martyńczuk, Piotr Januszkiewicz, Igor Kiebiec, Andrzej Filipowicz, Walentyna Brysacz i innych. Cena wywoławcza na niektóre obrazy uznanych i cenionych mistrzów pędzla wynosiła zaledwie 40 nowych rubli białoruskich.

Jarosław Książek odbiera pamiatkę od Dziecięcego Hospicjum w Grodnie na znak wdzięczności

Olga Szulga składa podziękowanie prezesowi TPP przy ZPB

Dużym popytem cieszyły się też narty, przekazane na cel charytatywny przez Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Jak wytłumaczył prezes TPP przy ZPB Gennadiusz Picko dzieła sztuki oraz sprzęt narciarski, które nie znalazły swojego nabywcy podczas pierwszej aukcji przeprowadzonej w ramach świąteczno-noworocznej akcji „Razem możemy więcej!” zostaną wystawione na kolejnych aukcjach dzieł malarskich autorstwa członków TPP przy ZPB, które odbędą się jeszcze tej zimy w Grodnie i Białymstoku.

Środki, uzyskane podczas aukcji, zostaną przekazane przede wszystkim Dziecięcemu Hospicjum w Grodnie. Część z nich trafi także do dzieci specjalnej troski, wychowywanych w polskich rodzinach, mieszkających w Lidzie.

Po pierwszej aukcji, która odbyła się w ramach akcji „Razem możemy więcej!”, jej organizatorom udało się uzbierać około tysiąca nowych rubli białoruskich (równowartość ok. 2 tys. złotych).

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content