HomeOświataPrezydent Białegostoku przekazał słodycze polskim dzieciom na Białorusi

Prezydent Białegostoku przekazał słodycze polskim dzieciom na Białorusi

Polskie dzieci na Grodzieńszczyźnie otrzymają świąteczne paczki ze słodyczami od władz Białegostoku. Ma to pokazać – jak mówił prezydent Białegostoku – że pamiętamy o Polonii i chcemy jej pomagać.

Podczas uroczystości przekazywania darów, fot.: UM Białystok/radio.bialystok.pl

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał w czwartek, 22 grudnia, słodycze na ręce prezes nieuznawanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi – Andżelice Borys.

Słodycze znajdują się w kilku dużych pojemnikach; są tam m.in. cukierki, czekolady, batoniki i lizaki. Jak mówiła Borys, słodycze w paczkach zostaną rozdane dzieciom uczącym się języka polskiego podczas dorocznej choinki, którą Związek organizuje w styczniu w Grodnie, a uczestniczy w niej ok. 200 osób.

Andżelika Borys i Tadeusz Truskolaski, fot.: UM Białystok/radio.bialystok.pl

Borys powiedziała, że to ważna pomoc, bo dzięki niej to świąteczne spotkanie może się odbyć i mogą w nim uczestniczyć dzieci, „które są Polakami, które uczą się języka polskiego”.

Miasto pomaga polskim dzieciom na Białorusi już od 10 lat

Truskolaski powiedział, że miasto pomaga polskim dzieciom na Białorusi już od 10 lat. Oprócz świątecznych paczek, zaprasza je do Białegostoku na wakacje, czy organizuje wyprawki szkolne. Prezydent złożył też życzenia świąteczne wszystkim Polakom mieszkającym na Wschodzie.

Na Białorusi języka polskiego uczy się ok. 13 tys. dzieci i młodzieży – poinformowała PAP Borys. Mówiła, że nauczanie odbywa się w różnych formach – w szkołach: w Grodnie i Wołkowysku, gdzie język polski jest językiem wykładowym, ale też w szkołach społecznych i parafialnych oraz m.in. na kółkach.

Związek Polaków na Białorusi został zdelegalizowany przez władze w Mińsku w 2005 roku i od tamtej pory działa w podziemiu. Równolegle funkcjonuje natomiast „oficjalny” prorządowy Związek Polaków na Białorusi, który przejął majątek organizacji – 16 Domów Polskich i szkoły polskie w Grodnie i Wołkowysku.

Znadniemna.pl za Radio.bialystok.pl/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content