HomeHistoriaDni Świętego Huberta w Grodnie

Dni Świętego Huberta w Grodnie

Wernisaż wystawy obrazów członka Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Andrzeja Filipowicza zainauguruje tegoroczne społeczne Dni Świętego Huberta – patrona Grodna, w mieście nad Niemnem. Uroczystości rozpoczną się 5 listopada.

Jeleń św. Huberta - symbol Grodna, fot.: t-styl.info

Jeleń św. Huberta – symbol Grodna, fot.: t-styl.info

Wystawa Andrzeja Filipowicza, której otwarcie odbędzie się w prywatnej grodzieńskiej galerii „Kryga”, to tylko jedna z imprez, zaplanowanych na tegoroczne uroczystości ku czci patrona Grodna, biskupa Liège, który, jak podaje legenda z XI wieku, nawrócił się na chrześcijaństwo zobaczywszy jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża. Przeskakujący przez płot jeleń św. Huberta jest symbolem Grodna i widnieje na herbie miasta.

Święty Hubert spotyka jelnia z krzyżem pośród poroża, fot.: pl.wikipedia.org

Święty Hubert spotyka jelenia z krzyżem pośród poroża, fot.: pl.wikipedia.org

Społeczność grodzieńska odrodziła tradycję obchodów Dni Świętego Huberta sześć lat temu. W tym roku po raz pierwszy program obchodów Dnia św. Huberta przygotowały także władze Grodna.

Oficjalne uroczystości są zaplanowane na 3 listopada. W tym dniu grodnianie będą mogli odwiedzić w parku Żylibera koncerty, konkursy, wystawy psów, i inne atrakcje. Grodzieńska Obwodowa Biblioteka Naukowa przygotowała do Dni św. Huberta wystawę tematyczną pt. „Jelień św. Huberta – symbolem duszy Grodna”. W niedzielę na podwórzu Starego Zamku grodnianie i goście miasta będą mogli obserwować występy klubów rycerskich, popróbować swoich możliwości w strzelaniu z łuku i nabyć pamiątki, wykonane przez grodzieńskich rękodziałaczy. Na Nowym Zamku odbędzie się prezentacja muzealna pt. „Święty Hubert i historia”, a z koncertem muzyki starodawnej wystąpi „Kapela Grodzieńska”. Zakończy oficjalne obchody Dnia Świętego Huberta show fajerwerków, które można będzie podziwiać wieczorem na podwórzu Nowego Zamku.

Program społecznych uroczystości Dni św. Huberta przewiduje z kolei, poza otwarciem wystawy Andrzeja Filipowicza, między innymi doroczną międzynarodową konferencję historyków pt. „Społeczność grodzieńska: historia i pamięć. W tym roku społeczny komitet obchodów Dni św. Huberta po raz drugi wręczy nagrodę im. Józefa Jodkowskiego, wybitnego grodnianina, archeologa, numizmatyka, historyka ziemi grodzieńskiej.

Jak zaznaczył w rozmowie z tygodnikiem „Nasza Niwa” przedstawiciel społecznego komitetu obchodów Dni św. Huberta w Grodnie Paweł Mażejka, inicjatorzy dorocznych uroczystości ku czci patrona Grodna cieszą się z tego, iż w tym roku zostały one wzbogacone programem obchodów, przygotowanym przez władze miasta.

a.pis. za t-styl.info i nn.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content