HomeSpołeczeństwoMarszałek Senatu będzie rozmawiać w Mińsku m.in. o Związku Polaków na Białorusi

Marszałek Senatu będzie rozmawiać w Mińsku m.in. o Związku Polaków na Białorusi

Rozwiązanie problemu Związku Polaków na Białorusi będzie jednym z tematów wizyty marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który w niedzielę uda się na Białoruś z trzydniową wizytą. Karczewski spotka się m.in. z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

karczewski_1_str

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, fot.: parlamentarny.pl

„Ta wizyta to powrót do starań o nawiązanie dobrych stosunków z Białorusią” – powiedział PAP i IAR Karczewski.

„Będziemy rozmawiać o sytuacji Związku Polaków na Białorusi. Jest gotowość ze strony władz białoruskich do rozwiązania tego problemu” – podkreślił marszałek Senatu. Jak dodał, rozmowy w tej sprawie już zostały rozpoczęte.

„Będziemy rozmawiali o legalizacji Związku, ale też o tym, by majątek Związku, szkoły i Domy Polskie, wrócił do prawowitych właścicieli – do zarządu Związku Polaków na Białorusi” – podkreślił.
Obecnie Związek Polaków na Białorusi nie jest uznawany przez władze w Mińsku. Gdy w 2005 r. na prezesa Związku została wybrana Andżelika Borys, władze białoruskie, nie uznając tego wyboru, doprowadziły do powtórzenia wyborów, czego z kolei nie uznały władze polskie.

W Mińsku Karczewski spotka się również m.in. z premierem Białorusi oraz szefami obu izb parlamentu. Podczas rozmów zostanie poruszona także kwestia dostępu do telewizji Polonia na Białorusi, współpracy handlowej w obszarze przemysłu rolniczego, małym ruchu granicznym.

Karczewski weźmie też udział w uroczystym ratyfikowaniu przez białoruski parlament porozumienia pomiędzy polskim a białoruskim rządem o współpracy w dziedzinie edukacji. Porozumienie dotyczy wymiany nauczycieli, młodzieży i studentów, nauczania języka polskiego oraz współpracy naukowej.

Marszałek Senatu przypomniał, że Mińsk w ostatnich miesiącach odwiedzili: wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz wicemarszałek Senatu Ryszard Terlecki.

Karczewski mówił, że wizyty polskich władz na Białorusi stanowią odpowiedź na starania Mińska o nawiązanie poprawnych relacji z krajami Unii Europejskiej.
UE zniosła sankcje wobec Białorusi 15 lutego br. nałożone w odpowiedzi na represje wobec białoruskich opozycjonistów.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się na zniesienie sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Aleksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich firm. Na liście objętych restrykcjami pozostały jeszcze cztery osoby, członkowie służb bezpieczeństwa Łukaszenki, podejrzewani o udział w niewyjaśnionym zaginięciu przeciwników politycznych białoruskiego prezydenta. W mocy pozostaje też embargo na broń. (PAP)

Znadniemna.pl za Dzieje.pl/PAP

Najnowsze komentarze

  • te rozmowy nie doprowadzą do niczego dobrego dla ZPB. Władze pragną kontrolować wszystkich i nigdy nie pozwolą na istnienie organizacji samodzielnej. Po co wtedy niszczyli ZPB wcześniej.

Skomentuj

Skip to content