HomeKulturaAndrzejki 2016 w Towarzystwie Młodzieży Polskiej przy ZPB

Andrzejki 2016 w Towarzystwie Młodzieży Polskiej przy ZPB

Zabawa andrzejkowa odbyła się 25 listopada w Towarzystwie Młodzieży Polskiej przy Związku Polaków na Białorusi.

Przemawia prezes TMP przy ZPB Anna Zagdaj

Przemawia prezes TMP przy ZPB Anna Zagdaj

Zgodnie z tradycją tematem zabawy były wróżby oraz zabiegi magiczne, zarówno indywidualne jak i grupowe. O tradycji wróżb andrzejkowych, opowiedziała przed rozpoczęciem zabawy prezes Towarzystwa Młodzieży Polskiej (TMP) przy ZPB Anna Zagdaj.

Pani prezes wytłumaczyła młodym ludziom, iż właściwym terminem wróżenia andrzejkowego jest wprawdzie wigilia dnia świętego Andrzeja, czyli wieczór z 29 na 30 listopada, ale z uwagi na to, że w tym roku nadejście Adwentu wyprzedziło właściwy termin Andrzejek, zabawę zdecydowano zorganizować zawczasu, łącząc ją z Katarzynkami (wedle polskiego zwyczaju świątecznego – męski odpowiednik Andrzejek), gdyż na 25 listopada przypada dzień św. Katarzyny. Życzenia imieninowe na zabawie andrzejkowej w TMP przy ZPB przyjmowały zatem również Katarzyny.

Przepowiadanie przyszłości

Przepowiadanie przyszłości

Wróżenie imienia narzeczonego bądź narzeczonej

Wróżenie imienia narzeczonego bądź narzeczonej

Wróżenie andrzejkowe zaczęło się od przepowiadania przeszłości. Chociaż wszyscy traktowali je z przymrużeniem oka chętnych do poznania tego, co ich czeka, nie brakowało. Tradycyjnie, jedną z najpopularniejszych wróżb stało się przepowiadanie imienia narzeczonego, bądź narzeczonej. Po wróżbach w ramach zabawy ogłoszono konkurs taneczny, po którym odbyła się dyskoteka.

Dyskoteka

Dyskoteka

W zabawie andrzejkowej, zorganizowanej przez TMP przy ZPB wzięli udział, uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie. Udział w zabawie andrzejkowej był dla nich doskonałą okazją do zapoznania się z jedną z najpopularniejszych polskich tradycyjnych zabaw młodzieżowych i do zapoznania się z polskim środowiskiem młodzieżowym Grodna.

Najbardziej aktywni uczestnicy zabawy oraz zwycięzcy konkursu tanecznego otrzymali od organizatorów drobne upominki i słodkie nagrody.

Znadniemna.pl, zdjęcia TMP przy ZPB

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content