HomeKulturaNowy festiwal młodych talentów w Mińsku

Nowy festiwal młodych talentów w Mińsku

„Uwaga Talent-Mińsk 2016” – pod taką nazwą odbył się 19 listopada na sali widowiskowej Szkoły Średniej nr 69 białoruskiej stolicy I Festiwal Talentów i Niezwykłych Umiejętności, w którym wzięło udział blisko stu uczestników.

festiwal_talentow_minsk6

Festiwal został zorganizowany dzięki wsparciu Ambasady RP w Mińsku przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Polaków w Mińsku „Poloniczka” oraz duet „WitaM” w składzie: Maryna Towarnicka i Witalij Aleszkiewicz.

festiwal_talentow_minsk

festiwal_talentow_minsk9

festiwal_talentow_minsk5

W jury konkursu festiwalowego zasiedli: Halina Niesciarowicz (przewodnicząca jury), kierowniczka zespołu ludowego „Ciernica”, dyrektor Dziecięcej Szkoły Sztuki w Rakowie Julia Miakinko, Maryna Towarnicka i pierwsza sekretarz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku Anna Kulikowska.
Swoją obecnością festiwal zaszczycili także inni przedstawiciele polskiej dyplomacji w Mińsku: Michał Chabros i Anna Derska.

festiwal_talentow_minsk2

festiwal_talentow_minsk10

festiwal_talentow_minsk3

Wśród blisko stu konkursantów jury udało się wyłonić zwycięzcę konkursu. Grand Prix I Festiwalu Talentów i Niezwykłych Umiejętności „Uwaga Talent – 2016” zostało przyznane Alenie Citowej z Mohylewa, uczennicy tamtejszej Średniej Szkoły nr 2. Zwyciężczyni zaśpiewała w konkursie dwa utwory: „Hallelujah» Leonarda Cohena oraz białoruską pieśń ludową „Kupalinka”, która zabrzmiała z wykorzystaniem przez uczestniczkę konkursu oryginalnej improwizacji wokalnej.

festiwal_talentow_minsk4

festiwal_talentow_minsk1

Pierwsze miejsce w kategorii solistów w wieku od lat 6 do 10 otrzymał Miron Niewiera z Mińska (kier. Helena Abramowicz). Wśród solistów w wieku starszym – do lat 16 – zwyciężyły ex aequo Bożena Worono z Lidy (kier. Swietłana i Wiktor Worono) oraz Uliana Sielicka z Mińska (kier. Helena Abramowicz). Za najlepszy zespół muzyczny w kategorii „Chóry i zespoły” uznany został chór „Harmonia z Fanipola (kier. Natalia Siłantjewa).

festiwal_talentow_minsk7

Pierwsze miejsce podzieliły ex aequo najlepsze instrumentalistki konkursu, za których uznano: trębaczkę Zofię Szakleinę z Dzierżyńska (kier. Włodzimierz Radziewicz) oraz pianistkę Polinę Dorochową z Mińska (kier. Swietłana Jesipienko).

festiwal_talentow_minsk8

Jury przyznało także nagrody specjalne, które otrzymali: Uliana Supranowicz (Raków), Weronika Kołobowa (Mińsk), Michał Zibierow (Fanipol), tercet „Talents” (Wołożyn) i Diana Wieliczko (Raków).

festiwal_talentow_minsk11

Organizatorzy festiwalu wyrazili nadzieję, ze stanie się on cyklicznym wydarzeniem kulturalnym i za rok odbędzie się jego druga edycja.

Swietłana Zamotina i Maryna Towarnicka z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content