HomeHistoriaZakończono renowację polskiej kwatery wojennej w Brasławiu

Zakończono renowację polskiej kwatery wojennej w Brasławiu

Społeczność „Polacy na Kresach Wschodnich”, zrzeszająca Polaków, pochodzących z ziemi witebskiej bądź na niej mieszkających, ogłosiła w przeddzień Wszystkich Świętych o zakończeniu renowacji polskiej kwatery wojennej na cmentarzu w Brasławiu.

braslaw_renowacja_kwatery4

Kwatera wojenna, którą zaopiekowali się działacze społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich”, pochodzi z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Spoczywają w niej zwłoki żołnierzy zmarłych od ran w szpitalu polowym nr 602 w Brasławiu w latach 1919-1920. Byli to żołnierze walczący w składzie 3. Dywizji Piechoty Legionów – głównie w 8. Pułku Piechoty.

braslaw_renowacja_kwatery3

– Na cmentarzu w Brasławiu pracowaliśmy przez cały okres letni i przez dwa jesienne miesiące – opowiada lider społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich” Denis Krawczenko. Według niego w końcowym okresie prac, kiedy trzeba było pomalować nowe krzyże, postawione w miejscu starych, zniszczonych przez czas i zjawiska atmosferyczne, wolontariuszom pracującym przy renowacji kwatery nie dopisywała pogoda.

braslaw_renowacja_kwatery1

– Nie raz bywało, że przyjeżdżaliśmy z samego rana, zaczynaliśmy pracę, ale już po półtorej – dwóch godzinach musieliśmy zbierać sprzęt i chować się przed ulewnym deszczem. Z uwagi na to, że nie mieszkamy ani w Brasławiu, ani w jego okolicy, prace renowacyjne na tym cmentarzu okazały się dla nas niezwykle czasochłonne – mówi Krawczenko i opowiada, że jeszcze w wigilię Wszystkich Świętych, 31 października, do Brasławia wybrał się działacz społeczności Stefan Łapacki, aby pomalować ostatni pomnik, na którym wisi tablica z nazwiskami spoczywających na cmentarzu żołnierzy.

braslaw_renowacja_kwatery6

– Pech chciał, że w momencie, kiedy Stefan wysiadł z samochodu, zerwał się deszcz i o pomalowaniu pomnika nie mogło być mowy – mówi z żalem Denis Krawczenko i z pokorą dodaje: – Po zimie wrócimy tu i zakończymy to, czego nie zdążyliśmy w tym roku. Przy okazji zrobimy wiosenne sprzątanie w kwaterze.

braslaw_renowacja_kwatery8

W trakcie renowacji polskiej kwatery wojennej w Brasławiu działacze społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich” wykonali 15 nowych betonowych krzyży i postawili je w miejsce zniszczonych, wykopali i ustawili w linii, osuwające się betonowe nagrobki. Nagrobki i krzyże pomalowali białą farbą, a do wnętrza betonowych obramowań nasypali czerwonego żwiru.

braslaw_renowacja_kwatery2

31 października, w wigilię Wszystkich Świętych, polską kwaterę wojenną na cmentarzu w Brasławiu odwiedziła delegacja Ambasady RP w Mińsku, która sfinansowała prace renowacyjne, prowadzone tu przez działaczy społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich”.

braslaw_renowacja_kwatery7

braslaw_renowacja_kwatery5

Zgodnie z tradycją, wobec zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, dyplomaci zapalili znicze na odremontowanych nagrobkach i odmówili modlitwę za dusze żołnierzy poległych za Ojczyznę.

 

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Wspaniała inicjatywa. Macie wielkie serca. Oby wasza praca została uszanowana i doceniona.Groby bardzo ładnie wyglądają.Mam nadzieję,że jest to zaraźliwe i pobudzi do działania innych. Tego z serca życzę.Powodzenia.

  • Pięknie, z tym że Brasław to historyczna Wileńszczyzna a nie „Ziemia Witebska”

Skomentuj

Skip to content