HomeSpołeczeństwoWszystkich Świętych i Zaduszki na Białorusi

Wszystkich Świętych i Zaduszki na Białorusi

Polscy dyplomaci na Białorusi jak co roku w przeddzień Wszystkich Świętych wspólnie z miejscowymi Polakami odwiedzają polskie nekropolie, kwatery i mogiły w tym kraju. Znicze zapłonęły już m.in. na cmentarzach w Mińsku i Kuropatach, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich.

znicz

Przedstawiciele polskiej ambasady i konsulatu pokonują w tych dniach sześć tras szlakiem zapomnianych i czynnych cmentarzy na terenie mińskiego okręgu konsularnego. Odwiedzają mogiły cywilne, groby wojskowe i policyjne, a także Korpusu Ochrony Pogranicza.

Dotychczas zapalono już znicze m.in. na cmentarzach w Mińsku: Kalwaryjskim, Cmentarzu na Złotej Górce oraz w Kuropatach, gdzie znajdują się masowe groby ofiar represji stalinowskich, wśród których jest wielu Polaków. Dyplomaci odwiedzili także cmentarz w Rakowie, w pobliżu którego w okresie międzywojennym przebiegała granica polsko-sowiecka – informuje placówka w komunikacie na stronie internetowej.

Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku

dzien_zaduszny_minsk_kalwaria1

dzien_zaduszny_minsk_kalwaria

dzien_zaduszny_minsk_kalwaria3

Kuropaty pod Mińskiem, w miejscu kaźni tysięcy ofiar stalinowskich represji, i prawdopodobnego miejsca spoczynku polskich oficerów z tzw. „Białoruskiej Listy Katyńskiej”

dzien_zaduszny_minsk_kuropaty

dzien_zaduszny_minsk_kuropaty1

Upamiętniono także polskich policjantów i żołnierzy w Stołpcach, na cmentarzu wojskowym w Nowym Świerżniu, Użance i Nieświeżu oraz polskich wojskowych spoczywających w Snowie.

Cmentarz katolicki w Stołpcach

dzien_zaduszny_stolpce1

Zdewastowany pomnik poległych polskich policjantów na cmentarzu w Stołpcach

dzien_zaduszny_stolpce

Kwatera wojskowa, na której są groby ponad 100 polskich żołnierzy, którzy polegli w czasie walk z bolszewikami w 1920 roku na cmentarzu w Nowym Świerżeniu

dzien_zaduszny_stary_zwierzen1

dzien_zaduszny_stary_zwierzen

Kwatera funkcjonariuszy Policji Państwowej w Nieświeżu

dzien_zaduszny_nieswiez1

dzien_zaduszny_nieswiez

Nagrobek ppłk. Jana Reliszko, wieloletniego dowódcy 27 pułku ułanów im. Króla Stefana Batorego zmarłego w 1937 roku w Snowie

dzien_zaduszny_snow

dzien_zaduszny_snow1

W tym roku po raz pierwszy odbywa się organizowana wspólnie z Polskim Radiem Białystok, Katolickim Radiem Podlasie i Związkiem Harcerstwa Polskiego z Białegostoku akcja „Zapal znicz nad Niemnem”. W jej ramach ma się odbyć zbiórka zniczy, które następnie zostaną przekazane na Białoruś i zapalone na grobach Polaków. Jak informuje portal Radia Białystok, znicze będą 1 i 2 listopada zbierane na Cmentarzu Farnym w tym mieście, a także w Siedlcach i Białej Podlaskiej. Można je także przynosić do redakcji Radia i siedziby ZHP.

Związek Polaków na Białorusi również odwiedza polskie groby i miejsca pamięci z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek. 1 listopada wspólnie z konsulatem RP w Grodnie jego przedstawiciele składali kwiaty i zapalali znicze pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej, popiersiu Adama Mickiewicza i tablicy Tadeusza Kościuszki. Upamiętnieni zostaną także Polacy spoczywających na cmentarzach Pobernardyńskim, Garnizonowym i na nekropoliach w okolicach Grodna.

Cmentarz Garnizonowy w Grodnie

dzien_zaduszny_grodno

dzien_zaduszny_grodno1

dzien_zaduszny_grodno2

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content