HomeHistoria„Zachodniobiałoruska Atlantyda”: o Białorusi w II RP. Prezentacja trzeciej książki Igora Mielnikowa w Mińsku

„Zachodniobiałoruska Atlantyda”: o Białorusi w II RP. Prezentacja trzeciej książki Igora Mielnikowa w Mińsku

W mińskim Domu Przyjaźni 7 października odbyła się  prezentacja książki „Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941 r. Pomiędzy Warszawą a Moskwą” białoruskiego historyka Igora Mielnikowa, poświęconej historii Białorusi w składzie II Rzeczpospolitej.

ksiazka_igora_mielnikowa_slider

Szczególnie ciekawym wątkiem są losy Białorusinów walczących w szeregach polskiej armii we wrześniu 1939 r., a także później – w Armii Andersa – powiedział autor.

ksiazka_igora_mielnikowa8

Igor Mielnikow

Autor opisuje historię ziem białoruskich wchodzących w skład II Rzeczypospolitej, jak i Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Opowiada o walce wywiadów toczącej się na tych terytoriach, rozwoju przemytu przez granicę polsko-sowiecką, sytuacji Cerkwi, życiu intelektualnym i gospodarczym. Przypomina przygotowania do wybuchu II wojny światowej po obu stronach granicy.

ksiazka_igora_mielnikowa5

Eksponaty z granicy

– Warto zwrócić uwagę, że przez cały okres międzywojenny sowiecka Białoruś, podobnie jak Polska, szykowała się do wojny. Ale w tym przypadku atak miał nastąpić ze strony polskiej – mówił Mielnikow podczas prezentacji.

ksiazka_igora_mielnikowa2

Historyk opowiadał o swojej pracy badawczej, która toczy się nie tylko w archiwach, ale także w terenie. – Sporo eksponatów z mojej prywatnej kolekcji, np. kawałek znaku pogranicznego, talerza czy butelki po piwie Okocim, znalazłem podczas wypraw na dawną granicę w poszukiwaniu śladów Korpusu Ochrony Pogranicza. Te przedmioty po prostu tam leżały – mówił.

ksiazka_igora_mielnikowa1

O tych, którzy trafili do łagrów, niczego nie wiedziano

Mielnikow pisze o przedwojennym Mińsku i obronie miasta podczas niemieckiej napaści w 1941 r. Osobna część publikacji poświęcona Białorusinom, którzy w II wojnie światowej trafili do Armii Andersa.

ksiazka_igora_mielnikowa16

– Historia wielu z nich prowadziła od obrony przed Niemcami we wrześniu 1939 r. przez sowieckie łagry – mówił. – Dzisiaj możemy przywrócić pamięć o nich. W czasach radzieckich nie było takiej możliwości. Nie mogli tego zrobić ani ich bliscy, ani ich państwo – tłumaczy.

ksiazka_igora_mielnikowa17

„Historia ma być smaczna”

To nie jest zwykła książka historyczna. Jest efektem ogromnej pracy naukowca, a jednocześnie czyta się ją z fascynacją, niczym powieść szpiegowską” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusz Adamski. Mielnikow przyznał, że pracy historyka uczył się m.in. podczas studiów w Polsce. „Mój promotor na UW Leszek Zasztowt zawsze powtarzał, że „historia powinna być smaczna”. Jak mówi – jest wdzięczny polskim historykom za to, że nauczyli go pisać książki językiem zrozumiałym dla zwykłych ludzi.

ksiazka_igora_mielnikowa9

Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

Historyk powiedział, że książkę kieruje do swoich rodaków, którzy są „bardzo zainteresowani historią ojczystą”. „Jest napisana bardzo prostym językiem, tak aby każdy mógł ją zrozumieć”.

ksiazka_igora_mielnikowa

Kieruję tę książkę do zwykłych Białorusinów, którzy interesują się historią swojego kraju i nie mogą dowiedzieć się o niej z innych książek historycznych- mówi Mielnikow.

ksiazka_igora_mielnikowa19

To już trzecia jego książka. Mielnikow stara się popularyzować historię Białorusi w XX wieku, organizując wycieczki po białoruskiej stolicy, a także – na linię umocnień pod miastem i na dawną granicę polsko-sowiecką.

ksiazka_igora_mielnikowa11

Książka została wydana przy wsparciu Instytutu Polskiego i ambasady RP w Mińsku. Jest kontynuacją wydanej w 2014 r. publikacji „Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941”.

ksiazka_igora_mielnikowa13

Goście prezentacji mieli możliwość zapoznania się z częścią wystawy „Białorusini w Wojsku Polskim 1939-45” prezentowanej wcześniej w mińskim Muzeum Historycznym.

Znadniemna.pl za PAP/IAR/agkm, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content