HomeHistoriaDo Zamku w Mirze wrócą portrety książąt Radziwiłłów

Do Zamku w Mirze wrócą portrety książąt Radziwiłłów

Po latach starań, do Zamku w Mirze powróciła kolekcja 18 obrazów dawnych właścicieli rezydencji. Portrety zostały zakupione w Niemczech w prywatnej kolekcji księcia Konstantego Hohenlohe. Nie ujawniono, kto sfinansował zakup obrazów.

zamek_w_mirze2

Zamek w Mirze

Białoruscy historycy natrafili na ślad obrazów pod koniec 2012 roku. Odnalezienie „parsunów” możliwe było jeszcze 10 lat temu, kiedy to białoruskim archiwistom po raz pierwszy umożliwiono dostęp do zbioru Radziwiłłów w archiwum w niemieckim mieście Koblenz, ale tak się nie stało, donosi „Euroradio”.

zamek_w_mirze

W inwentarzu zamku za rok 1726 znajdowało się 17 portretów. W 1877 roku pojawiły się one już na stanie pałacu w Werkach – głównej rezydencji książąt Wittgensteinów. W 1990 roku pałac został sprzedany, a portrety przetransportowane do Niemiec. Obecnie znane są cztery nazwiska potencjalnych autorów.

zamek_w_mirze1

6 obrazów dawnych właścicieli zamku znajdzie na razie swoje miejsce w magazynach zamczyska. Dla trzech nie znalazło się jeszcze godne miejsce w sali portretowej, a trzy wymagają pilnej renowacji. Jak poinformował kanał ONT administracja zamku pilnie poszukuje konserwatorów.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

  • Dwie uwagi: Radziwiłłowie sprzedali w 1895 roku ten zamek innej książęcej rodzinie – Mirskich, Polaków zasiedziałych w Rosji. Druga uwaga: po polsku nie pisze się „niemieckie miasto Koblenz” – lecz po prostu Koblencja (tak jak Munchen to po polsku Monachium, Aachen to Akwizgran, Meinz to Moguncja. Pozdrawiam Rodaków z Kresów!

  • Mainz, ale podpisuję się oboma rękoma!

Skomentuj

Skip to content