HomeKulturaWystawa „Obrona Grodna w 1939 r.” w Senacie RP

Wystawa „Obrona Grodna w 1939 r.” w Senacie RP

Wicemarszałek Maria Koc otworzyła w Senacie 22 września 2016 r. wystawę „Obrona Grodna w 1939 r.”, na której zaprezentowano powstałe w 2014 r. obrazy artystów zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

wystawa_obrona_grodna_1939

Na otwarciu wystawy przemawia wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Za nią stoją: Gennadiusz Picko prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, Mieczysław Jaśkiewicz, prezes ZPB, senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, oraz wiceprzewodniczący tej komisji, senator Artur Warzocha

Wicemarszałek Maria Koc podkreśliła, że te niezwykle wymowne i ekspresyjne obrazy przypominają tragiczne wydarzenia sprzed 77 lat. „Obrona Grodna od 20 do 22 września 1939 r. była aktem niezwykłego heroizmu Polaków, a ta wystawa jest wyrazem pamięci o nich” – mówiła wicemarszałek Senatu. Jak zaznaczyła, jesteśmy zobowiązani do przekazywania historii i kultywowania pamięci.

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc

Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska podkreśliła, że bohaterami są także Polacy współcześnie żyjący na Białorusi, dający świadectwo swojego patriotyzmu i przywiązania do polskości.

Przemawia senator Janina Sagatowska, Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

Przemawia senator Janina Sagatowska, Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą w Senacie RP

„Grodno ma swoich bohaterów. Wtedy, w 1939 r., Polacy walczyli o swój dom, o swoją ziemię, o honor, o prawdę” – mówił prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz. W obronie Grodna wzięli udział żołnierze, policjanci, mieszkańcy, harcerze, uczniowie. Symbolem tej walecznej obrony stał się 13-letni Tadek Jasiński, który zginął po tym, jak sowieccy żołnierze użyli go jako żywej tarczy, przywiązując do pancerza czołgu.

wystawa_obrona_grodna_1939_1

jan_pietrzak

Na wystawie zauważono legendarnego artystę, publicystę i autora piosenek Jana Pietrzaka (po prawej)

Prezes Mieczysław Jaśkiewicz przypomniał, że gen. Władysław Sikorski podczas inspekcji 6. Dywizji Piechoty w ZSRR w 1941 r., w której służyli także obrońcy Grodna, zapewnił, iż po wojnie miasto zostanie odznaczone Virtuti Militari. „Czekamy” – powiedział prezes Mieczysław Jaśkiewicz.

wystawa_obrona_grodna_1939_2

marczukiewicz_pilnik

Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku i Janina Pilnik z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Podczas otwarcia wystawy byli obecni m.in. prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi Gennadiusz Picko, autorzy prezentowanych prac Walentyna Brysacz, Anatol Pietruszewicz, Janina Pilnik i Wacław Romaszko oraz senatorowie.

wystawa_obrona_grodna_1939_3

wystawa_obrona_grodna_1939_4

Znadniemna.pl za senat.gov.pl, foto Michał Józefaciuk

Najnowsze komentarze

  • o tym trzeba mówić

Skomentuj

Skip to content