Mszą świętą w intencji Polaków – ofiar terroru komunistycznego, wywiezionych przez Sowietów na Sybir i do Kazachstanu z okupowanych przez ZSRR po 17 września 1939 roku terenów Polski, rozpoczęły się tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka w Grodnie. Uroczystości zostały zorganizowane w dniu 21 września przez działające przy Związku Polaków na Białorusi Stowarzyszenie Polaków – Ofiar Represji Politycznych, któremu przewodzi wieloletnia działaczka ZPB Halina Jakołcewicz.
Nabożeństwo w intencji Sybiraków z udziałem nich samych oraz członków ich rodzin było celebrowane w Kościele Pobrygidzkim Grodna przez proboszcza ks. Antoniego Gremzę oraz kapelana zrzeszonych przy ZPB Sybiraków ks. Andrzeja Radziewicza, który wygłosił okolicznościowe kazanie, przypominające o ofierze, złożonej przez Polaków na Kresach na ołtarzu Ojczyzny i wiary katolickiej po zajęciu Wschodnich terenów II Rzeczypospolitej Polskiej przez ateistyczną władzę komunistyczną.
Wraz z grodzieńskimi Sybirakami we Mszy św., odprawionej w ich intencji, udział wzięli przedstawiciele władz ZPB – prezes organizacji Mieczysław Jaśkiewicz i przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys. Za dusze ofiar komunistycznego terroru modlili się także ini zasłużeni działacze organizacji – m.in. prezes honorowy ZPB Tadeusz Gawin. Nabożeństwo swoją obecnością zaszczycił także konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, który przybył do Kościoła Pobrygidzkiego z małżonką Elżbietą.
Po uczcie duchowej obecni na nabożeństwie Sybiracy zostali zaproszeni przez Jarosława Książka i Halinę Jakołcewicz na spotkanie w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie.
Tu do Sybiraków przemówił szef placówki konsularnej. Jarosław Książek podkreślił, że jest zaszczycony tym, iż może gościć na terenie kierowanego przez niego urzędu ludzi, będących świadkami wydarzeń, które zapisały się w polskiej historii jako jedna z najtragiczniejszych jej kart. Kierując wyrazy uznania i szacunku do Polaków, którzy mimo napotkanych przez nich represji potrafili zachować polskość w sercach, dyplomata zaznaczył, że Konsulat Generalny RP w Grodnie będzie wspierał środowisko Sybiraków w podległym mu okręgu konsularnym, a spotkania z nimi będą miały charakter regularny.
Do swoich podopiecznych przemówiła też prezes Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych Halina Jakołcewicz. Dziękując konsulowi generalnemu za przyjęcie Sybiraków pod dachem kierowanej przez niego placówki, polska działaczka wyraziła nadzieję, iż dalsza współpraca reprezentowanego przez nią środowiska i polskiej dyplomacji na Białorusi będzie układała się pomyślnie z korzyścią dla młodych pokoleń Polaków, które muszą znać nie tylko historię polskich zwycięstw i sukcesów, lecz także historię ofiarności Narodu Polskiego w imię odrodzenia Ojczyzny, zaznającej w swoich dziejach porażki i klęski.
Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na refleksję poetycką. Agata Abramienko, uczennica Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie i Justyna Porzecka, uczennica Polskiej Szkoły w Grodnie zarecytowały wzruszające wiersze poety-Sybiraka, śp. Mariana Jonkajtysa, „Co to jest Syberia” i „Kresowe Dzieci”.
Obecni na uroczystości Sybiracy i ich goście, wzruszeni poetyckim przypomnieniem o losach polskich zesłańców, zostali zaproszeni do poczęstunku, przygotowanego przez Konsulat Generalny RP w Grodnie.
Znadniemna.pl