HomeHistoria„Polacy na Kresach Wschodnich” na straży mogił polskich bohaterów

„Polacy na Kresach Wschodnich” na straży mogił polskich bohaterów

Nieformalna grupa polskich działaczy z obwodu mińskiego i witebskiego na Białorusi – „Polacy na Kresach Wschodnich” prowadziła prace na kolejnej kresowej kwaterze poległych żołnierzy Wojska Polskiego.

Braslaw_remont_cmentarza

Stefan i Jan Łopaccy i Czesław Remizowicz

13 i 14 sierpnia aktywiści po raz kolejny pracowali na cmentarzu w Brasławiu. Dojazd na miejsce pracy kosztował ich cztery godziny. Jak zrelacjonował nam jeden z nich Denis Krawczenko udało się już odrestaurować pierwszy rząd pięciu mogił polskich żołnierzy.

Braslaw_remont_cmentarza1

Braslaw_remont_cmentarza3

Braslaw_remont_cmentarza2

Najwięcej pracy trzeba było włożyć w resturowanie drugiego rzędu – nagrobki tych mogił są w największym stopniu pokruszone i zasypane ziemią. W dodatku w środek dwóch mogił wmontowano elementy ogrodzenia. Praca przy tych mogiłach zajęła dużo czasu, czego nie ułatwiał padający deszcz. Aktywiści przeprowadzili też wstępne prace polegające na wyrówaniu gruntu wokół kolejnego, trzeciego rzędu mogił. Zamontowano sześć nowych krzyżów, którzy ofiarni działacze sami wcześniej przygotowali. Jeszcze w czasie poprzedniej rundy prac renowacyjnych „Polacy na Kresach Wschodnich” ustawili siedem krzyżów.

Braslaw_remont_cmentarza4

Denis Krawczenko

Braslaw_remont_cmentarza5

Jak przekazał nam Denis Krawczenko pozostało ustawić dwa krzyże i jeden nagrobek, a następnie odmalować a w razie potrzeby uzupełnić zaprawą uszkodzenia pozostałych nagrobków. Ocenił, że prace te uda się przeprowadzić do końca września.

Braslaw_remont_cmentarza6

Braslaw_remont_cmentarza7

Od ponad roku „Polacy na Kresach Wschodnich” prowadzą pracę kompleksowej renowacji kolejnych polskich cmentarzy wojskowych na obecnym terytorium Białorusi.

Znadniemna.pl za Kresy.pl

Najnowsze komentarze

  • Serdeczne dzięki Panowie !

  • Ja i moja koleżanka z wnuczką odwiedziłyśmy dzieci z Grodna, które były na kolonii w Żytkiejmach na Suwalszczyźnie.

Skomentuj

Skip to content