HomeHistoriaApel o Pomnik Wschodnich Sojuszników Polski w Wojnie 1920

Apel o Pomnik Wschodnich Sojuszników Polski w Wojnie 1920

Grupa ponad dwudziestu posłów PiS zaapelowała do prezydent stolicy o podjęcie działań na rzecz budowy pomnika Wschodnich Sojuszników Polski w Wojnie 1920 roku. Posłowie zbierają podpisy pod listem, który ma być przekazany do ratusza 17 września.

O inicjatywie poinformował 15 sierpnia – w 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej – Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Odznaka oficerska Dywizji Litewsko-Białoruskiej, którą dowodził gen. Stanisław Bułak-Bałachowicz

Odznaka oficerska Dywizji Litewsko-Białoruskiej, którą dowodził gen. Stanisław Bułak-Bałachowicz

„Wojna bolszewicka, a w szczególności udział w niej sojuszniczych oddziałów m.in. ukraińskich atamana Symeona Petlury oraz białoruskich generała Stanisława Bułak-Bałachowicza przez lata komunizmu były tematem tabu. Również po roku 1989 nie oddaliśmy w sposób właściwy hołdu naszym sojusznikom, którzy ramię w ramię z żołnierzem polskim przelewali krew oraz przyczynili się do powstrzymania nawały bolszewickiej” – napisali posłowie w liście otwartym do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Tablica_Bulak_Balachowicz

Tablica pamiątkowa gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza na ścianie Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, fot.: Wikipedia

Symon_Petlura

Ataman Symeon Petlura, fot.: Wikipedia

Podkreślają, że w stolicy Rzeczypospolitej Polskiej „powinno znaleźć się miejsce, w którym będziemy mogli oddawać hołd naszym wschodnim sojusznikom, którzy przyczynili się do obrony niepodległości w roku 1920”.

W apelu postulują też, „aby do budowy pomnika wykorzystać cokół usuniętego z Placu Wileńskiego pomnika tzw. 'polsko-radzieckiego braterstwa broni'”. Jak piszą, byłby to „ważny i symboliczny gest, kiedy postument pomnika przypominającego sowieckie zniewolenie naszego Kraju stałby się podstawą pomnika poświęconego wschodnim sojusznikom – bratnim narodom, które wspólnie z nami walczyły o niepodległość z bolszewicką przemocą”.

pomnik_warszawa

Obecnie zdemontowany Pomnik Braterstwa Broni w Warszawie, fot.: Wikipedia

Parlamentarzyści zachęcają do podpisywania się pod wersją elektroniczną petycji, która ma zostać przekazana do ratusza 17 września br.

Wesprzeć inicjatywę można, składając podpis pod petycją w Internecie.

Znadniemna.pl za rp.pl

Najnowsze komentarze

  • POPIERAM

Skomentuj

Skip to content